Kerry: Kimyasal silah kullanıldı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, görüntülerin ve kurbanların durumu ile yaralılardan gelen bilgilerin, Suriye'de kimyasal silah kullanımının gerçek olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Kerry: Kimyasal silah kullanıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de kimyasal silah kullanımının gerçek olduğunu belirterek, "Bu şok edici düzeydeki saldırının yapmacık veya sahte olduğunu iddia edebilecek kimseler, kendi ahlak pusulalarını ve vicdanlarını tekrar gözden geçirmeli. Önümüzdeki şey (kimyasal silah kullanımı) gerçek ve zorlayıcı" dedi.

Kerry, Dışişleri Bakanlığında, konuyla ilgili basına açıklama yaptı. 

Son günlerde ABD Başkanı Barack Obama ve tüm ulusal güvenlik ekibinin Suriye'deki durumu gözden geçirdiğini belirten Kerry, Suriye'de geçen hafta yaşananların tüm dünyanın vicdanını şoka uğratması gerektiğini söyledi.

Kerry, bunun tüm ahlaki değerlere meydan okuduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Gelişigüzel biçimde sivil halkı katletmek, kadınları, çocukları ve masum insanları kimyasal silahlarla öldürmek ahlaki olarak korkunç. Hiçbir standartlarda bunun bir gerekçesi olamaz. Bazılarının mazeret ve kelime oyunlarına rağmen bu durum inkar edilemez. Bu saldırının anlamı Suriye'deki çatışmanın kendisinin de ötesine geçiyor. Çatışma zaten korkunç acılar getirmişti. Bu da ayrım yapmaksızın (kimyasal) silahların geniş çaplı kullanılması hakkındadır ki modern dünya uzun zaman önce bunların hiçbir zaman kullanılmaması gerektiğinde karar kılmıştı."

Dünyanın kimyasal silah kullanımını yasaklamasının açık nedenleri olduğunu, bu nedenle Obama'nın bu konudaki uluslararası normların ihlal edilmesinin sonuçları olacağı noktasında Esed rejimini uyardığını hatırlatan Kerry, "Suriye hakkında neye inanırsanız inanın, ortak insanlığa inanan tüm insanlar ve tüm uluslar, kimyasal silah kullanımı noktasında bir sorumluluğun olması gerektiğinden emin olmak için ayağa kalkmalı ki bu hiçbir zaman tekrarlanmasın" diye konuştu. 

Kerry, Suriye'den gelen korkunç görüntüleri izlediğini ayrıntılarıyla anlatarak, bir baba olarak ölmüş çocuğunun yanında duran bir baba, yatağında ölen tüm bir aile görüntülerine işaret etti ve "Bunları hiçbir zaman görmezden gelemeyiz ve unutamayız" ifadesini kullandı.

Kerry, şöyle devam etti:

"Bu şok edici düzeydeki saldırının yapmacık veya sahte olduğunu iddia edebilecek kimseler, kendi ahlak pusulalarını ve vicdanlarını tekrar gözden geçirmeli. Önümüzdeki şey (kimyasal silah kullanımı) gerçek ve zorayıcı. Bunun da altını çizmek istiyorum ki araştırmacılar sahadan ek kanıtlar toplamaya devam ederken, Suriye'de ne olduğuna yönelik bizim anlayışımız gerçeklere dayanıyor, sağduyu ve vicdana dayanıyor. Kurbanların durumu ve yaralanlardan gelen teşhis raporları, sahadaki insani yardım kuruluşlarından birinci elden gelen bilgiler güçlü biçimde gösteriyor ki bize şimdiden bağıran bu görüntüler gerçek, Suriye'de kimyasal silah kullanıldı."

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 23:00
banner53
YORUM EKLE

banner39