banner39

Kerry: Mısır ordusu demokrasiyi inşa ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Ordu, Mısır'da demokrasiyi yeniden inşa ediyor" açıklamasını yaptı.

Amerika 02.08.2013, 00:46 02.08.2013, 17:00
Kerry: Mısır ordusu demokrasiyi inşa ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Mısır ordusunun ülkede demokrasiyi yeniden inşa etmekte olduğunu" belirtti.

John Kerry, Pakistan'ın Geo News kanalına verdiği demeçte, "Mısır'ın kaosa ve şiddete sürüklenmesinden korkan milyonlarca kişinin ordudan duruma müdahale etmesini istediğini" söyledi.

Kerry, Pakistanlı bir gazetecinin, "ABD'nin Mısır'da seçilmiş bir yönetimin askeri müdahaleyle devrilmiş olması karşısında bir tavrı olmayacak mı" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Milyonlarca Mısırlı, ordudan müdahale etmesini istedi; çünkü onlar, ülkenin şiddete ve kaosa sürükleneceğinden korktu. Bugüne dek yaptığımız değerlendirmeler ışığında, Mısır ordusu şu ana kadar ülke yönetimini üstlenmiş değil, Mısır'da sivil bir hükümet var. Aslında ordu ülkeye demokrasiyi geri getirdi."

Kerry, 3 günlük resmi ziyaret çerçevesinde, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bulunuyor.

BOZDAĞ'DAN TEPKİ

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kerry'nin Mısır ile ilgili yaptığı açıklamaya sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan cevap verdi.

Bozdağ, Kerry'in "Mısır'da ordu demokrasiyi yeniden inşa ediyor, hükümet de sivil" dediğini hatırlatarak, "Buna inanır mısınız, yoksa güler misiniz?" diye sordu. Bozdağ, "Türkiye'nin yardımlarından rahatsız olanlar olabilir ama biz rahatsızlık vermeye devam edeceğiz. ABD ve AB ülkelerinde de demokrasiyi ordu mu inşa etti? Darbe, demokrasiyi inşa etmez, aksine katleder, yok eder. Tıpkı Mısır'da olduğu gibi" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?