banner15

Kerry, Orta Asya turuna çıkıyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin, Bişkek, Semerkand, Astana, Duşanbe ve Aşkabat'a ikili temaslarda bulunmak üzere gidecek

Kerry, Orta Asya turuna çıkıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Avusturya ziyaretinden sonra Orta Asya'ya seyahat edeceğini açıkladı.

Kerry'nin Avusturya ziyaretinin ardından, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan'a gideceğini belirten Kirby, "Bakan Kerry, her ülkenin kıdemli yetkilileri ile ikili temaslarda bulunmak üzere Bişkek, Semerkand, Astana, Duşanbe ve Aşkabat'a gidecek" ifadesini kullandı.

Kerry'nin Dışişleri Bakanı olduktan sonra Orta Asya'ya ilk kez ziyaretde bulunacağını söyleyen Kirby, ilk defa bir ABD Dışişleri Bakanı'nın da bu beş ülkeye tek seferde ziyaret etmiş olacağına dikkat çekti.

Bişkek'de Orta Asya Amerikan Üniversitesi'nin açılış törenine katılacak olan Kerry, Semerkand'da ise ziyaret edeceği beş ülkenin Dışişleri Bakanları ile bir araya gelecek. Buradan Astana'ya geçecek olan Kerry, ABD-Kazakistan ilişkileri üzerine müzakerelerde bulunacak. Kerry ardından Aşkabat ve Duşanbe'ye geçerek bölgesel meseleler üzerine görüşmelerde bulunacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2015, 13:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35