Kerry: Ortadoğu barışına harcayacak vaktimiz yok!

Cezayir ve Fas'ta temaslarda bulunan ABD Dışişleri bakanı Kerry, ülkesinin İran, Ukrayna ve Suriye gibi konularla yeterince meşgul olduğunu, Ortadoğu barışı için harcayacak yeterli vakit ve enerjileri olmadığını söyledi

Kerry: Ortadoğu barışına harcayacak vaktimiz yok!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Resmi temaslarda bulunmak üzere Fas'a gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin Ortadoğu barış süreci için harcayacak çok fazla vakti ve enerjisinin olmadığını söyledi.

Başkent Rabat'ta düzenlediği basın toplantısında Kerry, İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmelerinde yaşanan krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Müzakerelerde ilerleme katedilebilmesi için tarafların adım atması gerektiğine işaret eden Kerry, "ABD yönetimini meşgul eden Suriye, İran ve Ukrayna gibi pek çok konu var. Bu nedenle ABD'nin, müzakerelere harcayacak çok fazla vakti ve enerjisi yok" dedi.

Tarafların müzakerelere devam etmek istediğini ancak bunun için çaba sarf etmediğini belirten Kerry, "Sonsuza kadar müzakere masasında oturacak değiliz" diye konuştu. 

Filistin yönetiminin, Birleşmiş Milletler'de (BM) 15 uluslararası kuruma katılım için ilgili anlaşmaları imzalamasının ardından İsrail ile olan barış müzakereleri tıkanma noktasına gelmişti.

Filistin yönetiminin konuyu uluslararası boyuta taşıma kararı almasının ardından Paris’teki temaslarını keserek İsrail'e gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, krizi aşmak için İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ardı ardına iki görüşmede bulunmuş ve 29 Nisan'a kadar Filistinli tutukluları serbest bırakması için ikna etmeye çalışmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 17:41
banner53
YORUM EKLE

banner39