Kerry: Ses çıkarmazsak tarih bizi yargılar

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ''Kadınlar ve çocukların cesedleri yan yana yerlerde yatıyordu. Hepsi Esad'ın kimyasal gazıyla öldüler'' dedi.

Kerry: Ses çıkarmazsak tarih bizi yargılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye rejimi kimyasal silahlardan sorumlu personelinin, kimyasal silahların atılacağı yerde üç gün önce hazırlık yaptığını, rejim unsurlarına kimyasal silah saldırısı konusuna hazırlanmalarının söylendiğini ve spesifik talimatlar verildiğini bildiklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de kadınlar ve çocukların öldüğünü belirterek, ''Hepsi katil Esad'ın kimyasal gazıyla öldü'' dedi.

Kerry, Esad rejiminin Çarşamba günkü saldırıdan önce de küçük miktarda kimyasal silah kullandığını söyledi.

Bakan Kerry, ''Suriye'de rejimin attığı roketlerin saat kaçta nereyi vurduğunu biliyoruz. Esad rejimi BM heyetinin bölgeye gidişini engellemiştir. BM denetçileri bölgeye ulaştığında kanıtların çoğu yok olmuştu. Doktorlar ve hemşireler saldırıda ölenlerin vücutlarında herhangi bir kan olmadığını bildirdiler.

Suriye konusundaki kararlılığımızdan geri dönüş yoktur. Beşşar Esad gibi bir katil kendi kanından insanları öldürüyorsa ABD buna 'hayır' diyecektir.''

Esad yönetiminin kimyasal silah kullanıldığına yönelik kesin bulgular olduğunu söyleyen Kerry, "Bu bizi bir şeyler yapmaya zorluyor" dedi.

Kerry, olası operasyon ve 'geri adım' iddialarına da değindi ve "Kararlılığımızdan dönüş yok" ifadesini kullandı.

Kerry'nin konuşmasından satır başları şöyle:

"Obama gibi ben de şuna inanıyorum ki bu mevzunun ABD halkıyla tartışılması gerekiyor. Bu bizim sorumluluğumuz. ABD halkıyla konuşmalı ve kongre üyelerine danışmalıyız.

Bugün hükümetin açıklayacağı rapor önemli. Çünkü bulgularımız çok net ve bizi bir şey yapmaya zorluyor. Benim sözlerime inanın demiyorum.

Hepiniz kendiniz okuyun ve kanıtlara bakın. Binlerce kanıt var. Bunlara bakıp kendi kararınızı verebilirsiniz.

İstihbarat birimlerimizin edindiği bilgilere kendiniz ulaşabilirsiniz. Şam yakınlarında 21 Ağustos'ta gerçekleşen saldıraya ilişkin istihbarat komitemiz durumu dikkatli bir şekilde değerlendirdi. Şunu söyleyebilirim ki Irak savaşından farklı bir durum var.

Biz bunun tekrarlanmasını istemiyoruz. Bir takım adımlar atıyoruz. İnsanların kendi kararını kendilerinin vermesini istiyoruz. Kanıtlar bakımından her şeyi halka sunamayacağız.

Esad rejiminin kimyasal silahlarının olduğunu biliyoruz. Bu silahları birçok kez kullandığını biliyoruz. Bu yıl içinde küçük miktarlarda kullandı ve hala kullanmaya devam ediyor.

Esad rejimi Çarşamba günkü saldırya kadar daha küçük miktarlarda kimyasal silah saldırısı gerçekleştirmişti.

Suriye rejimi kimyasal silahlardan sorumlu personelinin, kimyasal silahların atılacağı yerde üç gün önce hazırlık yaptığını, rejim unsurlarına kimyasal silah saldırısı konusuna hazırlanmalarının söylendiğini ve spesifik talimatlar verildiğini biliyoruz.

Rejim bu saldırıya hazırlık yaptı, kendi yandaşlarına gaz maskesi dağıttı. Roketlerin nereden ateşlendiğini nereye ne zaman ulaştığını biliyoruz. Roketlerin rejim kontrolündeki yerlerden ateşlendiğini biliyoruz.

Saldırıdan hemen sonra sosyal medyada birçok kanıt gördük. Bir sürü ölü gördük. Bildiğimiz üzere burada Suriye'nin sıradan insanları hayatlarını kaybetti.

Çocuklar kadınlar yan yana yatıyorlardı ve hepsi ölüydü onlar Esad'ın gazıyla öldüler ve kötü bir kaderi yaşadılar. Bu saldırıda 100'den fazla insan hayatını kaybetti. 400'den fazla çocuk zarar gördü.

Bu korkunç saldırı kimyasal silahlarla geçekleştirildi. Ben Suriye Dışişleri Bakanı'nı aradım ve BM denetçilerine izin vermelerini söyledim. Ama 4 gün boyunca BM denetçilerine izin verilmedi ve kanıtlar bombalandı.

Sonuçta denetçiler bölgeye gittiklerinde bir şey bulamadılar. Şimdi önümüzdeki soru biz dünya insanları bu durum karşısında ne yapacağız. Tarih böyle durumlarla dolu, kayıtsız kalınanlar da oldu. Bugün alacağımız karar önemli sonuçlar doğuracaktır.

Kimyasal silahların kullanımı yasaktır. 80'den fazla ülke, Irak ve İran da dahil, imzalarını koydular. ABD'nin çıkarları önemlidir. Bu uluslararası normları korumak gerekiyor. Dünyayı daha büyük bir riskten korumamız gerekiyor.

Bir şeyler yapmayı veya yapmamayı seçersek vereceğimiz karar bizim güvenliğimizle alakalı olacaktır. Beşşar Esad denen katil vatandaşlarını öldürüyorsa ABD buna 'hayır' diyecektir. Bizim kararlılığımızdan dönüş yoktur.

Bu saldırı Suriye sınırlarını geçmiştir ve buna göre değerlendirilmelidir. Biz eğer bir adım atmazsak, Hizbullah, Kuzey Kore ve diğer diktatör rejimler ellerindeki kimyasal silahlarını kullanabilirler. Esad rejimini durdurmazsak bu silahları tekrar kullanabilir.

Biz ABD'yiz... Biz her zaman insanlık değerlerini korumaya çalışan bir ülkeyiz. Dünyanın dört bir yanında insanları korumaya çalışıyoruz. İnsanlığa ve uluslararası normlara yönelik bu saldırı bizi ilgilendiriyor. Hiçbir şey yapmazsak bunun bir sonucu olacaktır.

Başkan Obama ve biz BM'ye inanıyoruz. Oradaki denetçilere inanıyoruz. Fakat denetçiler orada kimin kimyasal silah kullandığını belirlemeyecek. Heyet kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına yönelik inceleme yapacak. Rusya BM'nin harekete geçmesini engelliyor.

Bu nedenle kongrede karar alındıktan sonra ABD kendi kararını kendi verecek. Ve çıkarlarına ilişkin hareket edecek. ABD halkı biliyorum savaştan yoruldu, ben de yoruldum. Fakat yorgunluk bizim sorumluluklarımızı yerine getirmermeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Hiçbir şey yapmazsak tarih bizi yargılayacak bunu biliyoruz. Bildiğimiz bir şey daha var. Başkan bir karar aldıysa yapacaktır. Askerler oraya gitmeyecek ve bu açık uçlu bir savaş olmayacak.

Operasyon kimyasal silah kullanımını önlemeye yönelik bir operasyon olacak. Biz Suriye'deki krizin müzakere masasında çözülebileceğini düşünüyoruz."

 

 

 

 


 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 01:19
banner53
YORUM EKLE

banner39