banner39

Kerry, Suriye için siyasi çözüm çağrısında bulundu

Kerry Lübnan'da İran, Rusya ve Hizbullah'ı, Suriye'deki krizi sona erdirmek için yasal çerçevede çaba göstermeye davet ediyorum. Zira tek çözüm yolu siyasidir dedi

Amerika 05.06.2014, 13:16 05.06.2014, 13:35
Kerry, Suriye için siyasi çözüm çağrısında bulundu

 Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lübnan'ı ziyaret eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, Lübnan Başbakanı Temmam Selam ile biraraya geldi.

Kerry, başkent Beyrut'taki Başbakanlık konutunda yapılan görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin, Lübnan'ın güvenliği, istikrarı, egemenliği ve silahlı kuvvetlerine destek verdiğini belirtti.

Suriye rejiminin halkına karşı savaştığını ifade edenKerry, "İran, Rusya ve Hizbullah'ı, Suriye'deki krizi sona erdirmek için yasal çerçevede çaba göstermeye davet ediyorum. Zira tek çözüm yolu siyasidir" dedi.

Cumhurbaşkanının seçimine ilişkin ise Kerry, "Bu süreçte seçimin yapılması ve bu boşluğun doldurulması, Lübnan için önemli hale gelmiştir" diye konuştu. 

 LÜBNAN'DAKİ SURİYELİLERE YARDIM

Kerry, ülkesinin, Suriye'deki çatışmaların etkilerini hisseden Lübnan ve halkının yanında olduğunu vurgulayarak, uluslararası toplumu, Lübnan'a ve "bu insanlık dramının" sıkıntısını çeken diğer ülkelere verdikleri destek sözlerini yerine getirme çağrısı yaptı.

ABD'nin, Suriyeli sığınmacılara 290 milyon dolar ek yardım tahsis ettiğini aktaran Kerry, "Bu yardımın 51 milyon doları Lübnan'daki sığınmacılara tahsis edildi. Böylece ABD'nin sadece Lübnan'a yaptığı yardım 400 milyon dolara yükseldi. Açık söylemek gerekirse bu meblağlar yetersiz" diye konuştu.

Lübnan'da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ihtiyaç duyulması halinde yeni kurulan Filistin hükümetiyle çalışacaklarını söyledi.

Kerry, Başbakan Temmam Selam ile görüşmesinin ardından başkent Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, "ABD yönetimi, Filistinlilere göre kurulan yeni hükümeti tanımıyor. Çünkü tanınma devletler içindir. Burada önemli olan yeni hükümetle kurulacak iletişimdir. İhtiyaç duyulması halinde yeni hükümetle çalışacağız" dedi.

Kerry, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, kurulan teknokrat hükümetin, "Şiddete karşı olduğunu, müzakereler, İsrail devletinin tanınması, bu devletle daha önce yapılan anlaşmaların kabul edilmesi ile ABD, AB, BM ve Rusya'nın oluşturduğu dörtlü komitenin ilkelerine bağlı olduğunu" açıkça ifade ettiğini hatırlattı.

HAMAS İSRAİL'İ YOK ETME ÇAĞRISINI SÜRDÜRÜYOR

ABD'nin ihtiyaç olması halinde yeni hükümet ile çalışacağını belirten Kerry, yeni hükümeti, bahsettiği "yaklaşımlar" konusuna bağlı olup olmayacağını gözlemlemek için yakından takip edeceklerini vurguladı.

Kerry ayrıca Abbas'ın, bu hükümetin İsrail ile daha önce yapılan güvenlik ve iş birliği anlaşmalarının uygulanmaya devam edeceğini söylediğini de dile getirdi.

Yeni teknokrat hükümette Hamas'a bağlı herhangi bir bakanlığın bulunmadığına değinen Kerry, "Terör örgütü" olarak nitelendirdiği Hamas'ın, "İsrail'i yok etme" yönündeki çağrısını sürdürdüğünü kaydetti.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?