banner39

Kerry'den yalanlama

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Malezya'nın 2015 İnsan Ticareti Raporu’nda "insan kaçakçılığıyla mücadelede başarısız ülkeler" kategorisinden Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşması'na katılması için çıkarıldığı iddialarını reddetti

Amerika 06.08.2015, 22:30 06.08.2015, 22:30
Kerry'den yalanlama

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Malezya'nın 2015 İnsan Ticareti Raporu’nda "insan kaçakçılığıyla mücadelede başarısız ülkeler" kategorisinden Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşması'na katılması için çıkarıldığı iddialarını reddetti.

Güney Doğu Asya Ülkeleri İşbirliği Örgütü (ASEAN) 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak için Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da bulunan Kerry, Malezya'nın, Başbakan Necip Rezak liderliğinde insan kaçakçılığıyla mücadelede önemli ilerleme kaydettiği için 2015 İnsan Ticareti Raporu'nda bir üst kategoriye çıkarıldığını belirtti. 

Kerry, "Açıkça konuşmak gerekirse bu raporu ben onayladım ve öncesinde de yönetimden hiç kimseyle herhangi bir görüşmede bulunmadım. Karar, tamamen ekibimin tavsiyelerine dayanarak alındı" dedi.

Malezya'nın geçen yıl yeni yasalar çıkararak, soruşturmaları artırarak ve insan ticareti kurbanlarını korumak için pilot proje başlatarak insan kaçakçılığına karşı mücadelede yoğun çaba harcadığını vurgulayan Kerry, "Malezya, 2014'te yeni yasalar çıkardı. Sivil toplum örgütlerine danışarak insan kaçakçılığıyla mücadele yasasını değiştirdiler. 2015 İnsan Ticareti Raporu'ndaki değişiklik de bunlar dikkate alınarak yapıldı. Malezya, yasayı daha yeni geçti. Dolayısıyla bizim de Malezya'ya uygulamaya geçmesi için zaman tanımamız gerekir. Malezya, insan kaçakçılarına karşı soruşturma açıyor ve suçlu bulunanları cezalandırıyor ancak bunlar yeterli değil tabii ki" diye konuştu.  

Kerry, çabalarına devam etmemesi durumunda Malezya'nın gelecek yılki İnsan Ticareti Raporu'ndaki yerinin değişebileceğini belirtti. 

Trans-Pasifik Ortaklık Anlaşması'nın imzalanması için görüşmeler 12 ülke arasında devam ediyor. Görüşmelere katılan ABD, Japonya, Meksika, Kanada, Avustralya, Malezya, Şili, Singapur, Peru, Vietnam, Yeni Zelanda ve Brunei, dünya gayrisafi milli hasılasının yüzde 40'ından fazlasını oluşturuyor.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?