banner39

Kerry'nin Kıbrıs gündemi 'sır'

ABD Dışişleri Bakanı Kerry G20 için Antalya'ya gelmezden önce Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ziyaret edecek

Amerika 04.11.2015, 15:44 04.11.2015, 15:44
Kerry'nin Kıbrıs gündemi 'sır'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Antalya'da 15-16 tarihleri arasında düzenlenecek G20 Zirvesi öncesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ni (GKRY) ziyaret edeceği bildirildi. Kerry'nin Kıbrıs ziyaretinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, G.Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı ile yapacağı görüşmelerin gündemi ile ilgili az bir zaman kalmasına rağmen hiçbir resmi açıklama yapılmaması dikkatleri çekti. G.Kıbrıs'a ABD'den sonra İngiltere, Almanya ve Rusya Dışişleri Bakanlarının da ziyaret edeceği bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Kerry, 13-14 Kasım tarihleri arasında Atina'ya gerçekleştireceği ziyaretin ardından GKRY'ne gidecek.

Atina'daki temasları kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüşecek olan Kerry'nin yatırımlar konusunda ABD'nin Yunanistan'a desteğini ifade etmesi bekleniyor.

Yunan medyası, Dünya Bankası'nın Yunanistan'daki yatırımlara destek hazırlığı içerisinde bulunduğunu belirttiği haberlerinde, Kerry'nin bu yönde yapacağı açıklamanın ülke ekonomisinin iyileştirilmesi çabalarına büyük katkı sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?