banner39

Kissinger: Putin batı karşıtı değil

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Putin'i "O bir vatansever. Kariyerinin oluşumunda 1990'lı yılların küçük düşürücü süreci etkili olmuş" sözleriyle anlattı

Amerika 12.03.2012, 13:47 12.03.2012, 13:47
Kissinger: Putin batı karşıtı değil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le şimdiye kadar en az 20 kez görüştüğünü, Putin'in Batı karşıtı olmadığını söyledi. CNN'e verdiği röportajında Putin'i kasteden Kissinger, "O bir vatansever. Kariyerinin oluşumunda 1990'lı yılların küçük düşürücü süreci etkili olmuş" dedi.

ABD başkanları Richard Nixon ve Gerald Ford döneminde Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Kissinger, "O Batı karşıtı değil. Kendisi ile görüştüğümde ABD ile stratejik ortaklık konusunda çok ilgili idi… Ben spesifik konularda diyalog imkanı olduğuna inanıyorum. Putin yapıcı bir ortağa dönüşebilir" dedi.

Rusya'nın içişlerine müdahale anlamına gelebilecek yaklaşımlara karşı Putin'in aşırı alıngan bir yönü olduğunu kaydeden Kissinger, "Kendi iktidarını devirmeye yönelik siyasi muhalefetin Amerika'dan bir kısım yönelişlerle destekleniyor, algısından da rahatsız" şeklinde konuştu.

Eski ABD Dışişleri, son olarak Ocak ayı sonunda Moskova'ya ziyaret gerçekleştirmiş, Putin'le bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşme öncesi Putin, Kissinger'a hitaben Rusya ve ABD ilişkilerinin en usta ve zeki uzmanı olarak değerlendirmiş, Kissinger da Putin'den çok şey öğrendiğini, önümüzdeki dönemde ilişkilerin daha da gelişeceğini ümit ettiğini ifade etmişti.

Putin seçim öncesi süreçte yaptığı açıklamalarda muhalif grupların gösterilere ABD'den aldıkları işaretle başladıklarını iddia etmiş, ABD'yi uluslar arası ilişkilerde müttefikten çok köle istediğini söylemişti. Arap Baharı sürecinde ABD öncülüğünde batılı güçlerin etkisini haçlı seferi olarak tanımlayan Rusya Başbakanı, füze kalkanı konusunda işbirliğinin kopmasından ABD'yi sorumlu tutmuştu.

ABD Başkanı Barack Obama 4 Mart devlet başkanlığı seçimlerde kazandığı zafer nedeni ile altı gün sonra Putin'i telefonla arayarak kutlamış, iki lider yeni süreçte seçim öncesi ifade edilen söylemlerin bir kenara bırakılması konusunda anlaşmıştı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?