banner39

Kızılderililer, 'Geronimo' özrü bekliyor

Amerikalılara karşı yıllarca direniş savaşı veren Kızılderililerin efsane lideri Geronimo'nun isminin yeniden gündeme getirilmesi yerli kabileleri rahatsız etti.

Amerika 05.05.2011, 11:59 05.05.2011, 12:07
Kızılderililer, 'Geronimo' özrü bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bir Apaçi kabilesi, Obama yönetiminin Usame bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda El Kaide liderini, yerlilerin efsane liderlerinden Geronimo'nun adıyla kodlamasına tepki gösterdi. Yıllarca Amerikalılara karşı verdiği savaşla efsaneleşen Geronimo'nun yeniden gündeme getirilmesi yerlileri rahatsız etti.

Operasyon sırasında, komandolar merkezi bilgilendirirken, El Kaide liderine ilişkin atıflarında ''geronimo'' kodunu kullanıyorlardı. Ancak Oklahoma eyaletinde bir Apaçi kabilesinin lideri, Geronimo'nun Amerika'da yerlilerin direnişinin sembolü olduğunu, Geronimo göndermesinin sadece Apaçiler hakkındaki klişelerin güçlendirilmesine ve yeniden üretilmesine yaradığını söyledi.

Apaçi kabilesi lideri Jeff Houser, Obama'ya gönderdiği mektupta, Geronimo'nun Amerikanın yerlilerinin, Amerikan tarihindeki direnişlerindeki en büyük sembollerden biri olduğunu söyledi.

GERONİMO

Geronimo da, bin Ladin gibi yıllarca firari yaşamış, ordu bazı Apaçilerin yardımıyla 1886'da izini bulmuştu. Teslim olmaya zorlanan Geronimo, 1909'da hayatını kaybetti. Cesaretine ilişkin anlatımlarla günümüze taşınan Geronimo'nun adını en tehlikeli atlayışları yaparken haykırmak da askerler ve küçük çocuklar arasındaki yaygın bir davranış.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?