banner15

Kızılderililer'in 'boru hattı' zaferi

ABD'de polis ile bölgedeki Kızılderililer arasında gerginliğe neden olan boru hattı projesi durduruldu, yeni bir rota belirlenecek

Kızılderililer'in 'boru hattı' zaferi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’de Kuzey Dakota eyaletinde tartışmalara yol açan ve polis ile bölgedeki Kızılderilileri karşı karşıya getiren boru hattı projesinin durdurulduğu ve yeni bir rotanın belirleneceği bildirildi.

ABD Ordusu Mühendislik Birimi (USACE) Sözcüsü Jo Ellen-Darcy, yaptığı yazılı açıklamada, boru hattı projesinin yeni rotanın belirlenmesi amacıyla durdurulmasına karar verildiğini belirtti.

Darcy, "Bu işi sorumlu bir şekilde tamamlamanın en iyi yolu, alternatif bir rota bulmak olacaktır." ifadelerini kullandı. Darcy'nin ofisi, boru hattıyla ilgili gösterilerin başladığı 14 Kasım'da hat inşasının geçici olarak askıya alındığını bildirmişti.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch de yazılı açıklamasında, göstericiler ile polislerin güvenliğinin öncelikli olduğunu, bölgedeki sürecin yakından izleneceğini kaydetti.

3,7 MİLYAR DOLARLIK PROJE

"Dakota Petrol Boru Hattı" projesi, Kuzey Dakota'nın Bakken bölgesinden çıkarılan ham petrolün Güney Dakota ve Lowa eyaletlerinden geçirerek Illinois'e taşınmasını sağlayacak. 4 eyalette 50 ilden geçecek boru hattının uzunluğunun bin 886 kilometre olacağı belirtiliyor.

Kuzey Dakota bölümü hariç büyük oranda tamamlanan 3 milyar 700 milyon dolarlık boru hattının geçiş güzergahı olarak başlangıçta Kuzey Dakota'nın başkentine yakın bir nokta belirlenmişti. Ancak söz konusu rota, başkente içme suyu sağlayan kaynaklara zarar vereceği endişesiyle iptal edilmişti.

YERLİLER "KUTSAL MEZARLAR VAR" DİYOR

Projenin Kuzey Dakota bölümünün yaşadıkları yere kaydırılması üzerine protesto gösterilerine başlayan Standing Rock Sioux yerlileri, planlanan bölgede kutsal saydıkları mezarların olduğunu ve çevrenin de büyük zarar göreceğini belirtiyor.

Haftalardır devam eden gösterilere müdahale eden ABD polisi, yüzlerce Kızılderiliyi tutuklamıştı.

Obama yönetimi, kasım ayı ortasında projenin tamamlanması için gereken onayı askıya aldığını, projeyle ilgili bazı müzakerelerin yapılacağını açıklamıştı. Bugün ordudan yapılan açıklamayla, projenin Kuzey Dakota bölümüne yeni rota belirleneceği karara bağlanmış oldu.

Standing Rock Sioux yerlilerinin lideri 2. Dave Archambault, "Bu kararın ardından evlerimize dönmeyi ve kışı evde ailelerimizle birlikte geçirmeyi arzu ediyoruz." açıklamasını yaptı.

Kuzey Dakota'nın Temsilciler Meclisindeki tek üyesi Cumhuriyetçi Kevin Cramer ise Obama yönetiminin "iptal" kararını eleştirdi. Cramer, "konuyla ilgili daha önce mahkeme kararı olduğunu" ve "Obama yönetiminin hukuksuz iş yaptığını" savundu.

Öte yandan, başkan aday adaylarından Vermont Senatörü Demokrat Bernie Sanders, daha önceki bir konuşmasında "Obama yönetiminin çok doğru bir karar aldığı" açıklamasında bulunmuştu.

Kuzey Dakota Valisi Jack Dalrymple, hafta başında "sert kış koşullarını" gerekçe göstererek yüzlerce çadır kuran göstericilerin bölgeyi terk etmelerini istemişti. Ordu da önce halen gösterilere devam edenlerin tutuklanacağını açıklamış ancak hemen sonraki gün böyle bir planlarının olmadığını bildirmişti.

Bugün açıklanan karar, Standing Rock Sioux yerlileri için bir "zafer" ve "federal hükümetin kararını değiştirtecek bir kararlılık göstergesi" olarak değerlendiriliyor.  

İHALEDE TRUMP'DA VAR?

Dakota Petrol Boru Hattı (DPBH), Kuzey Dakota’daki Bakken petrol kuyularından çıkan petrolü, 1.886 km’lik boru hattıyla Illionis’e taşımayı hedefleyen 3.8 milyar dolarlık bir enerji projesi. Aralarında Citibank, Wells Fargo, Royal Bank of Scotland, BNP Paribas ve Société Générale’in bulunduğu 17 bankadan oluşan konsorsiyum tarafından finanse ediliyor, projenin ana yüklenicisi Energy Partner’da seçilmiş başkan Trump’ın da 500 bin dolarlık hissesi var..

Boru hattı, Güney Dakota ve Iowa eyaletlerinden geçecek ama, asıl büyük sorun, bu eyaletlerde Siu kabilesine verilmiş özel bölgeden kaynaklanıyor. Siu’lar, boru hattında yaşanabilecek bir sızmanin, tek su kaynakları olan Missouri nehri üzerinde kurulu bir barajla oluşmuş Oahe Gölü’nü kirleteceği gerekçesiyle hattın topraklarından geçmesine direniyor.

Obama yönetimi, projeye direnen göstericilere tazyikli su, plastik mermi ve biber gazıyla müdahale etti. Yaklaşık 600 kişi gözaltına alındı.

BÖLGEYE GİDENE 1000 DOLAR CEZA

Kamp bölgesinden gelen haberler, polis güçlerinin zırhlı araçlarla desteklendiğini, bölgede “uçuşa yasak bölge” ilan edildiğini, dronlarla görüntü almanın yasaklandığını, basın mensuplarının da dışarı çıkarıldığı yönünde. Vali, bölgeye intikal etmek isteyen kim olursa olsun 1.000 Dolar ceza vereceğini de ilan etmiş durumda...

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 11:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48