banner39

Klor saldırısı iddiaları İdlib'e müdahalenin bahanesi mi ?

Esed'in İdlib'e Klor saldırısı hazırlığında olduğu iddialarını gerçekçi bulmadığını açıklayan Rusya'ya karşın, muhtemel saldırı sonrası ABD'nin bölgeye askeri müdahale yapıp yapmayacağı ise henüz belli değil

Amerika 12.09.2018, 11:11 12.09.2018, 11:28
Klor saldırısı iddiaları İdlib'e müdahalenin bahanesi mi ?

ABD’nin çok okunan gazetelerinden Wall Street Journal, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Suriye rejimi lideri Beşşar Esed’in, İdlib’e kimyasal saldırı düzenleme hazırlığı içinde olduğunu yazdı.

ABD Başkanı Trump’ın Esed’in bu saldırıya onay verdiğini bildiğini ve saldırının ardından Suriye’yi vurma hazırlığı içerisinde olduğu ifade edildi. Esed’in klor gazı saldırısına onay verdiğinin aktarıldığı haberde, Trump’ın yakın zamanda saldırıya onay verebileceği belirtildi.

ABD Genel Kurmay Başkanı General Joseph Dunford, Suriye’nin İdlib vilayetine yapılması beklenen saldırıda kimyasal silah kullanması ihtimaline karşı Washington’un yaptığı uyarıları dikkate almaması halinde başvurulacak askeri seçenekler hakkında Başkan Donald Trump ile “rutin diyalog” içinde olduğunu söyledi.

Dunford ABD’nin, Suriye’de yapılacak bir kimyasal saldırıya karşı askeri güç kullanma kararı vermediğini söyledi. 

Wall Street Journal'in haberinde İdlib'de muhaliflere karşı operasyonunda klor gazı kullanması durumunda Washington'un Suriye ordusunu vurabileceği belirtilmiş ve ABD güçlerinin, Suriye'deki Rus ve İran güçlerini de hedef alabileceği kaydedilmişti.

Habere göre, Washington, klor gazı kullanımının ABD'nin Suriye ordusunu vurmasını gerektirip gerektirmeyeceği konusunda da henüz net bir karar almış değil. Ancak böyle bir durumda hükümet güçlerine maksimum düzeyde zarar verilmesi için Rus hava savunma sistemlerine bir saldırı olasılığı düşünülebilir.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD basınında yayınlanan Suriye'deki Rus güçlerine saldırı düzenlenebileceği haberlerini ciddiye almadıklarını söyledi.

FOSFOR BOMBASI NEDİR?

Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açmaktadır. Hemen sonraki aşamada insan vücudu içten dışa doğru yanmaktadır. Çoğu kez, beyaz fosforla yanan kişinin elbiselerinde fazla iz meydana gelmemekte, yanma reaksiyonu vücut içinden cilde kadar sürmektedir. Beyaz fosfor kullanımı sonrasında çekilen fotoğraflar, kemiklerine kadar yanmış, ancak elbiseleri pürüzsüz kurbanlar bulunduğunu ortaya koymuştur. Yanma reaksiyonu bir kez başladığında durdurulamamaktadır.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?