banner15

Kolombiya'da FARC muhaliflerine operasyon

Kolombiya hükümetinin anlaştığı FARC örgütü muhaliflerine hükümet güçleri tarafından operasyon gerçekleştirildi

Kolombiya'da FARC muhaliflerine operasyon

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kolombiya ordusunun, ülkenin güneyi ile Ekvador'un kuzeyinde varlık gösteren ve bir süre önce ikisi gazeteci üç Ekvadorluyu kaçırdıktan sonra infaz eden silahlı gruba yönelik operasyonların, özellikle Narino yönetim bölgesine bağlı Tumaco kenti kırsalında devam ettiği bildirildi . Kolombiya'da eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) muhaliflerine düzenlenen operasyonda örgüt lideri ağır yaralı olarak kurtulurken bir asker öldü.

Son düzenlenen operasyonda bir asker hayatını kaybederken FARC muhaliflerinin bölgedeki lideri "Guacho" kod adlı Walter Patricia Arizala ağır yaralı olarak kurtuldu. 

Quindio yönetim bölgesindeki bir etkinlikte konuşan Devlet Başkanı Ivan Duque, her iki ülkede de en çok arananlar listesinde yer alan Guacho’nun keskin nişancılar tarafından vurulduğunu ve bölgedeki operasyonların devam edeceğini açıkladı.

Duque ayrıca, Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno'nun telefonla arayarak Kolombiya'yı operasyondan dolayı tebrik ettiği bilgisini paylaştı.

Bölgedeki bütün hastanelerin ve eczanelerin izlendiğini söyleyen Kolombiya Savunma Bakanı Guillermo Botero ise Guacho'nun buradan kurtulmasının çok zor olduğunu belirtti.

Kolombiya hükümeti uzun yıllar FARC örgütü ile mücadele etmişti. Yakın zaman önce FARC ile anlaşan Kolombiya, normalleşme kapsamında örgüt mensuplarını Küba'ya tıp eğitimi almak için gönderme kararı almıştı.
 

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48