banner15

Kolombiya 'Hayır'ın sebeplerini tartışıyor

Kolombiya'da FARC'la barışın oylandığı referandumda hayır oylarının fazla çıkması ülkede tartışmalara neden oldu

Kolombiya 'Hayır'ın sebeplerini tartışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kolombiya halkı, hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında varılan barış anlaşmasına onay vermedi. Kamuoyu araştırmalarında evet oylarının önde olduğu belirtilirken sürpriz gibi görünen sonucun sebepleri tartışılıyor.

Yaklaşık 13 milyon Kolombiyalının oy kullandığı referandumda halkın yüzde 50,24'ü anlaşmaya "hayır" dedi. Katılımın yüzde 37 düzeyinde kalması ve hayır oylarının sadece 60 bin fazla olması da dikkat çekti.

Referandumdan önceki kamuoyu yoklamaları "evet" oylarının yüzde 66 gibi yüksek bir oranla önde gittiğini gösteriyordu. Ancak anketlerin büyük şehirlerde yapıldığı, özellikle FARC şiddetinin görüldüğü kırsal bölgelerdeki halkın barış anlaşmasına karşı çıktığı belirtiliyordu.

Ülkenin Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında halkın "hayır" cevabını ve yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı.

Santos, barışı aramaya devam edeceğini belirterek, FARC ile 4 yıl boyunca barış görüşmelerini sürdüren müzakere ekibini örgüt liderleri ile yeniden görüşmeleri için hemen Küba'ya göndereceğini bildirdi.

FARC lideri Rodrigo Londono da referandumda barış anlaşmasına "hayır" çıkmasına rağmen örgütün barış arzusunun devam ettiğini belirtti.

"Timochenko" olarak bilinen Londono, "FARC, geleceği inşa etmek için sadece sözleri silah olarak kullanmaya olan niyetini tekrar etmektedir. Barış hayali kuran Kolombiya halkı bize güvensin, sonunda zafer barışın olacak" açıklamasını yaptı. 

‘HAYIR’IN SEBEPLERİ

Eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin öncülük ettiği "hayır" kanadı, barış anlaşmasıyla örgüte çok fazla taviz verildiğini savunuyordu.

Özellikle FARC üyelerinin yargılanması için kurulması öngörülen özel mahkemede örgüt üyelerinin suç işlediklerini kabul etmesi durumunda hapis cezası almayacak olması halkın büyük bölümünün tepkisini çekiyordu. "Örgütün işlenen onca suçun ardından ceza almadan kurtulacak" olmasını eleştiren "hayır" tarafları bunu kabul edilemez buluyordu. Hayır taraftarları örgüte yumuşak davranıldığını öne sürüyordu.

Öte yandan hayır oylarının fazla olmasında ideolojik nedenlerin de olduğu belirtiliyor. Hayır kampanyasını yürüten bazı grupların FARC’ın Marksist yapısına vurgu yapması ve ülkenin Castro-Chavez çizgisine kayacağını iddia etmesi de bunun göstergesi.

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’un evet kampanyasının başını çekmesinin, muhaliflerin hayır oyu vermesini sağladığı kaydediliyor.

Katılım oranındaki düşüklüğün de hayır oylarının çok olmasının bir diğer sebebi olarak da gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 16:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35