Kolombiya'ya BM siyasi misyonu kuruluyor

BM, Kolombiya'daki barış görüşmeleri için siyasi misyon kurmayı kabul etti

Kolombiya'ya BM siyasi misyonu kuruluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kolombiya'da hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında yürütülen barış görüşmeleri ve ateşkesi gözlemek için bu ülkeye BM misyonu kurulması kararını kabul etti.

İngiltere tarafından kaleme alınan ve BMGK'da oybirliği ile kabul edilen kararda, FARC ile hükümet arasındaki ateşkes ve örgütün silahsızlanma sürecini takip edecek bir siyasi gözlemci misyonu oluşturulması istendi.

Misyonun görev süresinin 12 ay olacağı, gerekirse bu sürenin uzatılacağı belirtildi. Kolombiya hükümeti ile FARC, BM'ye ortak başvuru yapmış ve sürecin uluslararası gözlemciler tarafından takip edilmesini talep etmişlerdi.

Kararda, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan ülkede görevlendirilecek misyon için gerekli hazırlıkları yaparak sonucu bir ay içinde Konsey'e sunması isteği de yer aldı.

Kolombiya'da taraflar 50 yıldan uzun süredir devam eden sorunu çözmek için Kasım 2012'den bu yana Küba'da barış müzakereleri yürütüyor. Toprak reformu, siyasi katılım, mağdurlara tanınacak haklar gibi konuların ele alındığı görüşmelerin 23 Mart'a kadar imza aşamasına gelmesi hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 07:51
banner53
YORUM EKLE

banner39