banner15

Kongre'de gergin Suriye oturumu

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde düzenlenen Suriye konulu oturum, Obama yönetimi yetkilileriyle bazı senatörler arasında zaman zaman gergin söz düellolarına sahne oldu.

Kongre'de gergin Suriye oturumu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde Suriye'deki krizle ilgili oturum düzenlendi. Komitenin Başkanı Demokrat Robert Menendez ve kıdemli Cumhuriyetçi üyesi Robert Corker, oturumun açılışında yaptıkları konuşmalarda, yönetimin Suriye konusunda "gerçek bir stratejisi olmadığını" düşündüklerini belirtti. Özellikle Corker ve etkili Cumhuriyetçi senatör John McCain, oldukça sert eleştirilerilerde bulundu.

Oturumda söz alan ABD'nin Şam Büyükelçisi Robert Ford, senatörlerin sert eleştirileri karşısında zaman zaman zor anlar yaşarken, Suriye'de muhalefete çok miktarda destek sağladıklarını savundu. Ford, "Dışişleri Bakanlığındaki ekibimde Suriye sorunundan genel anlamda hayal kırıklığı duymayan tek bir kişi bulamazsınız. Ancak şunu söylemeliyim; muhalefete, rejime karşı mücadelelerinde yardımcı olmak için destek sağlıyoruz. Çok miktarda destek. Yaptıklarımızı küçük görebilirsiniz, ama bunlar (Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı) Selim İdris için çok önemli. Onunla her konuştuğumda, yaptıklarımız için bize teşekkür ediyor. Daha fazlasını isterler mi? Tabi ki isterler. Birçok ülkeden daha fazlasını isterler. Daha fazla ihtiyaçlar var mı? Tabi ki var. Ancak kaynaklarımız sınırsız değil ve dolayısıyla sahip olduklarımızlarla elimizden geleni yapmaktayız" diye konuştu.

Suriyeli muhaliflerin, ABD'nin Suriye rejimine karşı askeri eyleme geçmemesinden "derin hayal kırıklığı" duyduğunu kabul eden Ford, ancak yönetim olarak, Suriye'de geçici bir hükümetin kurulması ve katliamın sona erdirilmesi yolunda gelecek ay Cenevre-2 konferansını hayata geçirebilmek için çok çalıştıklarını belirtti.

Suriye'de iki tarafı masaya getirme çabasına devam edeceklerini ve rejime de masada tavizler vermek için baskı yapacaklarını ifade eden Büyükelçi Ford, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye'de bir siyasi çözüm yaratma ve iç savaşı kontrol altına alma çabalarında başarılı olmadıklarını kabul eden, ancak bu uğurda çok çalıştıklarını vurgulayan Ford, "Sorun başlı başına trajik. Öldürülen insanlardan bizzat tanıdıklarım var. Onlara yardımcı olmak istiyoruz. Ancak nihayetinde Suriyeliler bu sorunu kendileri çözmeli ve bunun için bir masaya oturmaları gerekiyor. Ne kadar erken başlarlarsa o kadar iyi. Biz de bu arada muhalefete yardım etmeye devam edeceğiz" 

"HİÇBİR TARAF NAKAVT VURUŞU YAPABİLECEK DURUMDA DEĞİL"

Ford, bir soru üzerine, Suriye'de rejimin de muhalefetin de birtakım bölgelerde bazı kazanımlar sağladığını belirterek, "Ancak daha önce söylediğim gibi, hiçbir taraf, bu berbat iç savaşta nakavt vuruşu yapabilecek kabileyette değil" ifadesini kullandı.

OTURUMDA GERGİN ANLAR

Oturum sırasında özellikle senatör Corker ve McCain, zaman zaman Büyükelçi Ford'a yönelik sert çıkışlarda bulundu. 

Corker, "Muhalefete destek konusunda (yönetimin) hiçbir stratejisi yok. Yürütülmekte olan her diplomatik çabayı desteklemek istiyorum ama şunu da farkına varmamız lazım ki, muhalefet için şu anda hiçbir stratejimiz yok. Bu nedenle de Cenevre-2 konferansının başarılı olması pek ihtimal dahilinde değil" diye konuştu.

"ABD İÇİN BİR UTANÇ"

Suriye'deki krizin geldiği noktanın ABD için "bir utanç" olduğunu savunan Corker, özetle şunları kaydetti:

"Sayın Ford, siz Suriye'deki birçok kişi tarafından destek gören bir kişisiniz ve bugün bu oturuma geldiğiniz için teşekkür ederim. Çünkü şu anki durduğumuz noktadan çok büyük utanç duyuyor olmalısınız, (buraya gelip ifade vermek) sizin için çok zor olmalı. Muhalefete desteğimizin bir utanç olduğu düşüncesindeyim. Burada oturup, 3 ay önce, 6 ay önce, 9 ay önce yapacağımızı söylediğimiz şeyleri yapıyor gibi davranıyor olmanızı dehşet verici buluyorum. 'Londra 11' grubu, bizi, birlikte çalıştıkları şu ana kadar gelmiş geçmiş en aciz ülkelerden biri olarak görmeli. (Ford'un, Selim İdris'e bağlı birliklere bugün kamyon yardımı yapıldığı sözleri hakkında) Bu kamyonların bugün teslim edildiğini söylemeniz gülünç, bunlar aylar önce söz verilen şeyler.

Suriye konusuna verdiğiniz öneme saygı duyuyorum ama ülkemizin, insanları, sivilleri bu duruma düşürmesinden utanç duyuyorum. Yaptığımız şey, Suriye'nin geleceğini Rusya'ya teslim etmek oldu. Şu anda direksiyonun başında Ruslar var. Sürmekte olan insani kriz hakkında, ortaklarımız."

Eleştiri tonunu gittikçe sertleştiren Corker, Ford'a hitaben, "Suriye'de şu anda muhaliflere yönelik stratejiden tatminkar mısınız? Bu konuda olumlu düşünüyor musunuz? Sahadaki ve mülteci kamplarındaki insanlarla görüştüğünüzde, rejime ve El Kaide'ye karşı çabalarında kendilerini destekleyeceğimizi söylediğimiz bu insanlara yönelik stratejimize dair olumlu düşünceler içinde misiniz?" gibi soruyla karışık çıkışlarda bulundu

"BU ARTIK İÇ SAVAŞ DEĞİL, BÖLGESEL BİR ÇATIŞMA"

Cumhuriyetçi senatör McCain de Suriye'de yaşananların artık iç savaş olmaktan çıktığını ve bölgesel bir çatışmaya dönüştüğünü savundu. 

McCain, "(Suriye'deki) Rus limanına gemiler dolusu silahlar, her türlü ölümcül silah gelirken, biz (muhaliflere) kamyon vermekle övünüyoruz. Şu anda trajik olarak öyle bir pozisyondayım ki, onlara (muhaliflere) ihtiyaç duydukları silahların tedarik edilmesinde Suudilere güvenmek zorundayım, çünkü ABD'nin bunu yapmayacağı çok açık. Sizden sonraki oturumda söz alacak tanıkların açıklamalarında yer aldığı üzere, (Suriye'de) sonu gelmez bir katliam görüyoruz. Ve bu Amerikan tarihinde utanç verici bir fasıl" dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 02:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48