banner39

Koronavirüs internetten alışverişi nasıl etkiledi?

Yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19) tüm dünyada hayatı felç ederken internetten alışveriş üzerinde de bir çok değişiklik yaşandı.

Amerika 05.04.2020, 20:01
Koronavirüs internetten alışverişi nasıl etkiledi?

Yeni tip koronavirüs salgını (Covid-19) tüm dünyada hayatı felç ederken bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı getirildi. İnsanların uzun süre evde kalması alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını da etkiledi. Bunların başında internetten alışverişler geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) koronavirüsten dolayı son bir yılda internetten verilen sipariş oranı katlandı.

Ekmek yapma makinelerine ilgi artarken valizlerin yüzüne bakan yok. Peki en çok rağbet gören ve gözden düşen maddeler neler?

Tek kullanımlık eldiven ve ekmek yapma makineleri zirvede

ABD’de e-ticaret sektörüyle ilgili raporlar hazırlayan Stackline sitesi Mart 2019 ile Mart 2020 arasında ülkedeki internetten alışverişleri inceleyerek yükseliş ve düşüşteki sektörleri ortaya çıkardı. En hızla artan kategorilerin başında yüzde 670 artış ile tek kullanımlık eldivenler geliyor.

İkinci sırada ise yüzde 652 artış ile ekmek yapma makineleri geliyor. İnsanların sokağa çıkamadığında evlerinde stokladıkları ürünlerin başında ekmek geliyor. Ancak Covid-19’dan dolayı marketlerde ekmek bulmak kolay değil. Bu yüzden insanlar evlerinde ekmek yapmak için makine almaya başladı.

Üçüncü sırada öksürük ve soğun algınlığı sektörü var.

Evde spor malzemeleri artışta

Listenin üst sıralarında gıda ürünlerinin yoğun olması dikkat çekiyor. Çorba sektörü son bir yılda yüzde 397 büyürken bunu yüzde 386 ile pirinç ve yüzde 377 ile paketlenmiş hazır gıdalar takip ediyor. Sebze meyve ve süt ürünleri de ilk 10’da diğer sektörler. İnsanlar evde spor yapabilmek için bu yönde malzemeler de satın alıyor. Koşu bandı ve benzeri spor malzemeleri sektörü yüzde 307 büyüdü.

Tuvalet kağıdı ve temizlik ürünleri de yükseliyor

Tuvalet kağıdı Covid-19 salgınında insanların en çok stokladığı ürünlerin başında geliyor. Tuvalet kağıdı sektörü yüzde 264 büyürken el sabunu ve dezenfektan sektörü de yüzde 262 artış gösterdi.

Kadınlar artık saçını evde boyuyor

İlk 100’de yer alan maddelerden birisi de saç boyası. Bir yılda sektör yüzde 115 gelişti. Kuaförlere gitmek sosyal mesafeye aykırı olduğundan artık kadınlar saçlarını evde boyamaya başladı.

Peki, en çok düşen ürünler?

Covid-19’dan dolayı dünyada seyahatler neredeyse durma noktasına geldi. Uçak seferlerinin tamamına yakını iptal oldu. Seyahat edemeyince valizlere ilgi de yüzde 77 düştü. İkinci sırada ise yüzde 64 gerileyen fotoğraf makinesi sektörü yer alıyor. Erkek ve kadın giyim sektörü de düşüş içinde. Kamp malzemeleri de salgından etkilenin bir sektör.

ABD'de Covid-19 vaka sayısı 311 bini aşarken hayatını kaydedenlerin sayısı ise 8 bin 454.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?