banner39

Ku Klux Klan'dan 'Trump' yürüyüşü

ABD'de ırkçı söylemleriyle öne çıkan yeni başkan Trump'ın zaferini ırkçı örgüt Ku Klux Klan da kutladı. Beyaz ırkın siyah olanlara mutlak üstünlüğünü savunan örgüt, Kuzey Carolina'da 'zafer yürüyüşü' yapacağını açıkladı.

Amerika 11.11.2016, 19:59 11.11.2016, 19:59
Ku Klux Klan'dan 'Trump' yürüyüşü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin yeni başkanının Donald Trump olacağının kesinleşmesinin ardından, Trump'ın söylemlerini benimseyen ülkedeki aşırı sağcı ve ırkçı bazı gruplarda da kıpırdanmalar başladı. Beyaz ırkın siyah olanlara mutlak üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan örgütü (KKK) de Kuzey Carolina'da 'zafer yürüyüşü' yapacağını açıkladı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Pelham merkezli 'Sadık Beyaz Şovalyeler' isimli KKK kolu, yürüyüşün 3 Aralık'ta yapılacağını söyledi. 'Şovalyeler'in sitesinde, "Trump'ın ırkı halkımı birleştirdi" sloganı da yer alıyor. "Salıncak eyalet" (swing state) olarak bilinen Kuzey Carolina'da sandıkların sayılmasının ardından Trump'ın büyük çoğunlukla tercih edildiği görülmüştü.

Eski Ku Klux Klan lideri: Trump'ın dışişleri bakanı olmak isterim Ku Klux Klan'ın resmi yayın organları da seçim kampanyası boyunca Trump'a destek vermişti. KKK'ın eski yöneticilerinden David Duke, seçim gecesinin hayatının en heyecan verici gecelerinden biri olduğunu söyleyerek "Trump'ın Clinton'ı devirmesinde emeği geçen tüm ekiplerimizi kutluyorum" ifadelerini kullandı. Duke, geçen Şubat ayında Trump'ın kampanyasına da para desteğinde bulunmayı önermiş ancak kabul edilmemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?