Ku Klux Klan'la Kara Panterler aynı safta

Ku Klux Klan’la Kara Panterler konfederasyon bayrağının kaldırılmasını protesto amacıyla aynı saatte, aynı yerde miting yapacak

Ku Klux Klan'la Kara Panterler aynı safta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin Güney Carolina eyaletinde Ku Klux Klan üyeleriyle Yeni Kara Panterler Partisi’ne yakın bir grup eyalet meclisindeki konfederasyon bayrağının kaldırılmasını protesto etmek için aynı anda miting yapacak. 

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan KKK, ülkenin köleci geçmişini simgeleyen konfederasyon bayrağının kaldırılmasını protesto edecek. Yeni Kara Panterler Partisi’ne yakın, Florida merkezli Adaletin Siyah Eğitmenleri adlı grup ise KKK mitingini, ırkçılığı ve konfederasyon bayrağını protesto edecek.

Geçen ay Dylann Roof tarafından siyahlara ait bir kiliseye düzenlenen silahlı saldırıda 8 siyah ABD vatandaşının öldürülmesinin ardından eyalet parlamentosunun önündeki konfederasyon bayrağının kaldırıldığı ABD’nin Güney Carolina eyaleti, bugün Ku Klux Klan (KKK) ve Kara Panterlerin mitingine sahne olacak.

Adaletin Siyah Eğitmenlerinin liderliğini bir dönem Kara Panterler Partisi Başkanlığı da yapan James Evans Muhammed yapıyor. Muhammed, The State dergisine verdiği demeçte, “Bayrağın indirilmesi bir ilerleme değil. Bu sahte bir ilerleme. Amerika’da köleliğin başladığı günden bu yana beyazlar, Güney Carolina’da siyahların hiçbir zaman sahip olmadığı önceliklere sahip oldu. Beyazlara tanınan öncelik sadece Güney Carolina’da değil tüm Amerika’da siyahlara saplanan bir bıçağa benziyor. 30 santimlik bir bıçağı saplandığı yerden çekip, buna ilerleme diyemezsiniz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 10:30
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdurrahman Uzun
Abdurrahman Uzun - 4 yıl Önce

Özel bir kasıt olmadığını düşünürsek, haberin başlığı ile içeriği birbirini yalanlıyor. Siyah panterler konfederasyon bayrağının kaldırılması, KKK ise yerinde kalması için toplanıyorlar.Yani herkes tarihsel yerinde ve karşıt saflarda.. Haber böyleyken başlıktaki 'Aynı safta' vurgusu neden?

banner39