banner39

Küba - ABD görüşmeleri bugün de sürecek

ABD ve Küba arasında 50 yı aradan sonra dün başlayan müzakereler bugün de devam edecek...

Amerika 22.01.2015, 12:57 22.01.2015, 14:01
Küba - ABD görüşmeleri bugün de sürecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin, Küba ile 50 yılı aşkın bir sürenin ardından normalleşme sürecini başlatma kararı çerçevesinde üst düzey ABD heyeti, Küba'da müzakerelere başladı.

ABD Başkanı Barack Obama,Kongre'de yaptığı "Birliğin Durumu" konuşmasında Küba ile diplomatik ilişkilerin onarılması ve 50 yıldır süren ticaret ambargosunun gevşetilmesine yönelik adımlarının, "yarımkürelerinde güvensizlik mirasına son verme potansiyeli" taşıdığını ve "Küba'nın geleceği için yeni bir umut doğurduğunu" dile getirirken, Küba'nın başkenti Havana'da bu çerçevede müzakereler dün başladı. Görüşmeler bugün de devam edecek. 

Havana'daki müzakereleri yürüten ABD heyetinin başında 35 yıl aradan sonra Küba'yı ziyaret eden en üst düzey Amerikalı yetkili olan Roberta Jacobson bulunuyor. Dünkü müzakerelerde Miami ile Havana arasında seyahat ve yasa dışı göç konularının, yarın da iki ülkenin karşılıklı olarak yeniden büyükelçilik açma sürecinin ele alındı. 

Roberta Jacobson'ın Havana'da Kübalı eylemciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelmesi planlanıyor. 

Öte yandan Küba yönetimi, müzakerelere ihtiyatlı bir yaklaşım sergiliyor. Üst düzey Kübalı bir yetkili, diplomatik ilişkilerin onarılmasının, Soğuk Savaş dönemi düşmanları arasında hemen eksiksiz bir ilişki doğurmayacağını belirtti. 

ABD Başkanı Obama, "Birliğin Durumu" konuşmasında, Küba'da da, "son kullanma tarihi çoktan geçmiş" bir politikayı sonlandırmakta olduklarını belirterek "Yaptığınız bir şey 50 yıldır işe yaramıyorsa o zaman yeni bir şey denemenin zamanı. Küba politikamızdaki değişim, bizim yarımküremizde karşılıklı güvensizlik mirasını sona erdirme potansiyelini taşırken, Küba'ya yönelik kısıtlamalar için sahte bahaneleri ortadan kaldırıyor, demokratik değerleri savunuyor ve Küba halkına dostluk elini uzatıyor. Bu yıl Kongre, ambargoyu sona erdirme çalışmasına başlamalı" yorumunu yapmıştı.

Obama'yı dinleyen kalabalık arasında ABD ve Küba arasında varılan mutabakat kapsamında Küba'nın serbest bıraktığı Amerikalı iş adamı Alan Gross da bulunuyordu. Gross'un karşılığında ABD'de tutuklu bulunan üç Kübalı serbest bırakılmıştı. 

ABD ve Küba arasındaki ilişkiler Fidel Castro'nun 1959'da ABD destekli Fulgencio Batista rejimini devirmesi sonucu yönetime gelmesiyle bozulmaya başladı. Taraflar arasında başlayan gerginlik, ABD'nin Küba'ya 1960'tan bu yana ticaret ambargosu uygulamasına neden olmuş ve iki ülke ilişkileri 1961'de kesilmişti.

ABD, Barack Obama yönetiminin geçen yıl aralık ayı sonunda açıkladığı Küba ile ilişkilerin normalleşmesi sürecinde ilk adımı atarak bazı seyahat ve mali alanlardaki yaptırımları gevşetmişti.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?