Küba, ABD ile masaya oturmaya istekli

Raul Castro, Küba Devriminin 59. yıl dönümünde "ABD ile her türlü konuşuruz, ne gün isterlerse masa hazır" diye konuştu

Küba, ABD ile masaya oturmaya istekli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, hükümetinin, Soğuk Savaş dönemindeki düşmanı ABD ile her konuda görüşmek için masaya oturmaya istekli olduğunu söyledi.

Castro, Küba devriminin 59. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törenin sonunda, ABD ile demokrasi, basın özgürlüğü ve insan hakları dahil olmak üzere her konuda görüşebileceklerini, öte yandan bunun emsaller arasında bir görüşme olması gerektiğini kaydetti.

Raul Castro, ''Ne gün isterlerse masa hazır. Bu zaten diplomatik kanallar yoluyla söylendi. Konuşmak isterlerse konuşuruz. Kimsenin kolonisi, kuklası değiliz'' dedi.

Küba Devlet Başkanı ayrıca 1959 yılındaki devrimden söz ederek, fon yoksunluğu nedeniyle yıllar önce durdurulan trans-Küba karayolunu tamamlayacakları sözünü verdi.

Kübalıların düşük maaşlarla ilgili şikayetlerini de anladığını belirten Castro, ülkenin sosyalist ekonomisini revize etmeye yönelik 5 yıllık planın, hemen hayata geçemeyeceğini ifade etti.

Castro, ''Biz Kübalıların karar verdiği ritimde ilerlemek zorundayız'' diye konuştu.

Devrimin yıl dönümü dolayısıyla en büyük kutlama, Guantanamo'daki bir meydanda yapıldı. Kutlamalara, müzik ve konuşmalar hakim oldu.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 17:15
banner53
YORUM EKLE

banner39