banner39

Küba, ABD'nin sponsor olduğu zirveye katılıyor

Küba’nın, ABD’nin sponsor ortağı olduğu bölgesel güvenlik zirvesine katılacağı bidiriliyor

Amerika 13.01.2016, 09:09 13.01.2016, 09:54
Küba, ABD'nin sponsor olduğu zirveye katılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ile Küba ilişkilerinin normalleşme sürecine girmesinin ardından Küba’nın, ABD’nin sponsor ortağı olduğu bölgesel güvenlik zirvesine ilk kez katılacağı bildirildi.

ABD’nin Güney Komutanlığı biriminin başında olan General John Kelly, AP'ye yaptığı açıklamada, Güney Komutanlığı’nın sponsor olduğu, Jamaika’nın başkenti Kingston’da 27 Ocak tarihinde yapılacak Karayip Ülkeleri Güvenlik Konferansı’nda Küba’dan delegasyonun yer alacağını kaydetti.

Küba hükümetinin konferansa katılım davetini kabul etmesinin, Washington ile Havana yönetimlerinin Aralık 2015’de başlattığı ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinin ardından iki ülke ordularının attığı “küçük ama sembolik” bir adım olduğunu vurgulayan Kelly, “İlişkileri normalleştiriyoruz ve siyasi konularda birbirimiz hakkında ne düşünürsek düşünelim, birçok ortak zorluklarımız bulunuyor” diye konuştu.

Küba yönetimi toplantıya kimin gönderileceğini henüz açıklamazken, ABD’li komutan Kelly, Venezuela’nın konferansta yer almayacağı bilgisini verdi.

Konferans üç gün sürecek. Konferansa 16 Karayip ülkesinin yanı sıra ABD, Kanada, Fransa, Hollanda ve Birleşik Krallık’ın da katılması bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Aralık 2014'te iki ülkenin ilişkileri normalleştirme kararı aldıklarını eş zamanlı olarak açıklamıştı. Geçen sürede, taraflar karşılıklı olarak büyükelçiliklerini açmış, posta hizmetlerini yeniden başlatma kararı almış ve iki ülke arasında tarifeli ticari uçuşların yeniden başlamasına yönelik karar alınmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?