Küba devrimi için 'ABD twitter timi' insani yardımmış!

ABD Küba'yı karıştırmak ve yönetimi devirmek için ülkede gizlice Twitter benzeri bir sosyal ağ kurdurduğu iddialarını yalanladı, bunun Küba halkına insani bir yardım olduğunu ileri sürdü

Küba devrimi için 'ABD twitter timi' insani yardımmış!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Küba'da hükümeti devirmek ve ülkeyi karıştırmak için ZunZuneo isminde Twitter benzeri bir sosyal ağı gizlice kurdurduğu iddilarını yalanladı. 

ABD'nin Küba'da gizlice bir sosyal ağ kurdurduğu iddilarıyla ilgili açıklama yapan Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, ABD'nin Küba'da hükümet aleyhine faaliyette bulunan bir sosyal ağı gizlice kurdurmadıklarını söyledi. Carney, bunun gizli bir proje olmaktan çok, açık bir insani yardım adımı olduğunu savundu.

Associated Press (AP) haber ajansı, ZunZuneo isminde bir sosyal ağın ABD tarafından Küba'da kurdurulduğu yönünde bir haber yayınlamıştı. Yayınlanan haberde Küba'daki internet kısıtlamalarını delen sosyal paylaşım ağının, üyelerine siyasi gösteri düzenlemek için de kullanılabilen kısa mesaj hizmeti sunduğunu belirtiyordu.

Küba'nın Twitter'ı olarak da bilinen kısa mesaj hizmetinin ABD hükümeti tarafından desteklendiğini bilmeyen onbinlerce kişinin paylaşım ağına abone olduğu kaydedildi. 

Ele geçirilen bazı belgelerin ve yapılan görüşmelerin, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın Küba'daki sosyal paylaşım ağı ile ilişkisini örtbas etmek için büyük çaba harcadığını gösterdiğine işaret eden AP, aktarılan paranın izinin sürülmesi için denizaşırı ülkelerde şirketler kurulduğunu ve Cayman Adaları'ndaki bankalardan transfer yapıldığını bildirdi.

Amerikalı müteahhit Alan Gross'un Küba'da internet erişimini genişletmek için gizlice girişimde bulunmaktan gözaltına alınmasının ardından kurulan sosyal paylaşım ağı ile önce gençlerden oluşan bir izleyici kitlesi yaratılması, daha sonra gençlerin hükümet karşıtı eylemler için örgütlenmesi amaçlanıyordu. 

Beyaz Saray sözcüsü ise bu adımın gizli bir faaliyet olmadığını, sağduyulu bir insani yardım faaliyeti olduğunu ileri sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 11:45
banner53
YORUM EKLE

banner39