Kuraklık vurdu, yağmur duası edilecek

Amerikan tarihinin en büyük kuraklığının tarım ürünlerinin fiyatlarının yükselebileceği uyarısı yapılırken, Müslümanlar Ramazan'ı yağmur duasıyla karşılayacak

Kuraklık vurdu, yağmur duası edilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'yi vuran kuraklığa karşı Amerika genelindeki tüm camilerde Ramazan'ın ilk gününde yağmur duası edilecek.

Amerikan Müslüman sivil haklar ve savunma örgütü Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) bu hafta cuma günü tüm camilerde "Salatul Istisqa" denilen yağmur duası yapılması için çağrıda bulundu. CAIR, diğer ibadethanelerde de dua edilmesini istedi.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in kuraklık zamanlarında dua ettiğini hatırlatan kuruluş, Kuran'da Alah-ü Teala'nın insanlara "yağmur için mağfiret dilemeleri" tavsiyesinde bulunduğunu belirtti.

"Biz duanın gücüne inanıyoruz" diyen Ulusal CAIR İcra Direktörü Nihad Avad, "her inançtan Amerikalı bu kuraklıkytan kurtuluş için manevi bir destek sağlayabilir" şeklinde konuştu.

Kuraklık yüzünden fiyatlar artabilir

Amerika Birleşik Devletleri'nin yüzde 55'i aşırı kuraklık alarmında. Felaket boyutlarında olduğu bildirilen kuraklığın dünya genelinde gıda fiyatlarını da etkilemesi bekleniyor.

ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack, ülkenin on yıllardan bu yana en büyük kuraklığı yaşadığını ve bunun sonucu olarak bazı tarım ürünlerinin fiyatlarının yükselebileceğini bildirdi.

Ülkede yaşanan kuraklığı giderebilecek yağışların gelmesi olasılığı zayıf görünürken, Tarım Bakanı Vilsack, dün Başkan Barack Obama'yla bu konudaki kaygılar üzerinde bir görüşme yaptı.

Haziran ayı sonuna dek ABD'nin ana bölgesinin yüzde 55'inde orta düzeyden aşırıya dek uzanan bir kuraklık yaşandığı belirtildi. Kuraklık özellikle mısır ve soya fasulyesi gibi ürünleri etkiledi; birçok eyalette de yangınlar çıktı.

ABD'nin 29 eyaletinde 1300 dolayında bölge, bu yıl felaket alanı kapsamına alındı. Missouri, Iowa, Illinois, Minnesota'nın güneyi, Nebraska ve South Dakota'da hava sıcaklığının 37 dereceye ulaşması bekleniyor. Hafta sonuna doğru Ohio, Kentucky ve Indiana'nın doğusunda bir miktar yağmur bekleniyor.

Kalite düştü

Vilsack, kimi tarım ürünlerinin fiyatlarının artmasının beklendiğini ama tüketicilerin bunun etkilerini hemen yaşamayacaklarını söyledi. Bakan, önümüzdeki aylarda görülebilecek zamlı fiyatlara karşı ihtiyatlı olunmasını istedi.

Pazartesi günü, ABD'de yayımlanan haftalık raporda, mısır ürününün sadece yüzde 31'inin, soya fasulyesinin de sadece yüzde 34'ünün "iyi ya da mükemmel nitelik" taşıdığı bildirildi.

Dünya Bankası kuraklığın mısır ve soya fasulyesi üzerindeki etkileri konusunda kaygı duymak için henüz erken olduğunu, ama durumun inceleme altında tutulacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 14:11
banner53
YORUM EKLE

banner39