banner39

Küresel kapitalizm Porto Riko'nun okullarını kapatacak

Koruma fonları, iflasın eşiğinde olan Portoriko'ya " Okulları kapat, öğretmenleri işten çıkart bana borcunu öde" dedi

Amerika 30.07.2015, 11:45 30.07.2015, 12:53
Küresel kapitalizm Porto Riko'nun okullarını kapatacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İflas etmek üzere olan Porto Riko'da, alacaklı olan hedge fonların ilk gözünü diktiği yer Porto Riko eğitimi oldu. Eğitimde ayrılan kaynağın büyük kısmının kendilerine verilmesi isteyen hedge fonlar sayesinde Porto Riko'düa eğitim kalmayacak.

Dışişlerinde ABD'ye bağlı olan özerk Karayip adası Porto Riko'nun Valisi Alejandro Garcia, adanın 72 milyar dolara ulaşan kamu borcunu ödeyemeyerek, temerrüde düşeceğini duyurdu. New York Times'a konuşan Garcia, "Borcumuz ödenebilir değil ve başka alternatif yok" ifadesini kullandı. Garcia, ABD Kongresi'ne adanın borçlarını yeniden yapılandırmasına imkan tanıyacak yasa değişikliği için talepte bulunmayı değerlendirdiğini bildirdi.

Theguardian'ın haberine göre, 34 farklı hedge fonu yaptıkları araştırmada hükümetin  kitlesel eğitim için öğrenci başına yapılan eğitim harcamasının çok fazla olduğunu öne sürdü. Küresel piyasanın köpekbalıkları olarak da geçen hedge fon yöneticileri, Porto Riko hükümetinden, dört milyar dolar değerinde olduğunu öne sürdükleri kamu binalarını satışa çıkarmasını, daha fazla vergi vergi toplamasını, eğitim alanındaki kamu harcamalarını da büyük ölçüde azaltmasını istiyorlar.

Köpekbalığı ya da Akbaba fonları olarak da bilinen borç batağındaki ülkelerden para kazanmaya çalışan fonlar daha önce Yunanistan ve Arjantin'in maruz kaldığı borç batağında da devreye girmişlerdi.

Fon yöneticileri Porto Riko başlıklı raporlarında, "Bu hükümet, bu yıl şimdiye kadar 100 okulu kapatmış olsaydı, eğitime yapılan aşırı harcamadan tasarruf edilirdi" diyerek ada yönetimini suçladı.

ÖĞRETMENLERDEN PROTESTO

Porto Riko’lu öğretmenler birliği, ülkenin içinde olduğu ekonomik krizde tasarruf yapılması amacıyla gündeme gelen eğitim kesintileri kapsamında, 63 okulun kapatılmasını protesto etmek için Cumartesi günü greve girdi. Eğitim Bakanlığı’nın çok sayıda öğretmeni bir sonraki dönemin başı olan Ağustos ayında işsiz bırakacak bu uygulamasından etkilenen öğrenciler de greve destek verdi.

Yaklaşık 3,6 milyon nüfusu bulunan Porto Riko'da kişi başına düşen kamu borcu ABD'nin tüm yerel hükümetlerinden daha yüksek. Ancak, iç işlerinde bağımsız olması nedeniyle diğer Amerikan eyalet ve kentlerinden farklı statüde bulunan Porto Riko'da borçların yeniden yapılandırılması imkanı da bulunmuyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?