banner15

'Kuzey Kore, komşularına yönelik nükleer füze tehdidine hız verdi'

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, "Kuzey Kore, komşularına ve diğer ülkelere yönelik nükleer füze tehdidine hız verdi." dedi.

'Kuzey Kore, komşularına yönelik nükleer füze tehdidine hız verdi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Kuzey Kore'nin komşularına ve diğer ülkelere yönelik nükleer füze tehdidine hız verdiğini söyledi.

Mattis ve Güney Kore Savunma Bakanı Song Young-moo, başkent Seul'da ortak basın toplantısı düzenledi.

Kuzey Kore'nin füze ve nükleer silah programının yasa dışı ve gereksiz olduğunu belirten Mattis, "Kuzey Kore, komşularına ve diğer ülkelere yönelik nükleer füze tehdidine hız verdi." ifadelerini kullandı.

ABD'nin Kuzey Kore'yi nükleer bir güç olarak kabul etmesinin mümkün olmadığına işaret eden Mattis, ABD'ye ya da müttefiklerine yönelik herhangi bir nükleer saldırıya en güçlü şekilde cevap verileceğini kaydetti.

Güney Kore Savunma Bakanı Song da Mattis ve kendisinin, Seul'un savunma kapasitelerini güçlendirmek için iki ülke arasında iş birliğini geliştirme konusunda anlaştıklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Mattis dün Güney Kore ve Kuzey Kore sınırındaki askerden arındırılmış bölgedeki Panmunjom köyünü ziyaret etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay New York'ta yapılan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantısındaki konuşmasında, nükleer programını sürdürmesi halinde Kuzey Kore'ye karşı gerekli tüm adımları atmaya hazır oldukları mesajı vererek, "(Kuzey Kore lideri) Roket adam, hem kendisi hem de rejimi için intihar misyonunda. Eğer ABD, kendini ve müttefiklerini savunmak zorunda kalırsa Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten başka seçeneği kalmayacak. ABD buna hazırdır, isteklidir ve bunu yapabilir. Ancak buna gerek kalmamasını umuyorum." ifadesini kullanmıştı.

Kuzey Kore yönetimi, 3 Eylül'de, 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6. nükleer denemesini yapmıştı. Bu denemenin ardından ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey Kore'ye yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı BM Güvenlik Konseyinde kabul edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 13:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35