banner15

Kuzey Kore'nin gizli füze tesisleri tespit edildi

Amerikalı uzmanların, Kuzey Kore'nin gizli füze tesislerinden 13'ünün yerini tespit ettiği bildirildi.

Kuzey Kore'nin gizli füze tesisleri tespit edildi

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezinin, ticari uydu görüntülerinden faydalanarak hazırladığı raporda, Kuzey Kore'de füze ve benzeri teknolojilerin üretilmesi için kullanılan 13 gizli tesisin yerlerinin tespit edildiği belirtildi.

Time Türk'te yer alan habere göre, raporda, füze fırlatma sahası olarak kullanılmadığına işaret edilen tesislerin, Kuzey Kore ile ABD arasında varılacak muteber, kanıtlanabilir bir anlaşma çerçevesinde teftiş edilmesi gerektiği vurgulandı.

Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu verilerine göre, dünyada 9 ülkenin elinde 14 bin 555 nükleer füze var. 

O ülkeler ve sahip oldukları nükleer silah sayısı şöyle:

Abd - 6600

Rusya- 6800

Fransa - 300

Çin - 270

İngiltere - 215

Pakistan - 140

Hindistan - 130

İsrail - 80

Kuzey Kore - 20

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un 12 Haziran'da Singapur'da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Son dönemde taraflar arasında nükleer silahsızlanmaya ilişkin görüşmeler durma noktasına gelirken, son olarak Pyonyang yönetimi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile üst düzey bir Kuzey Koreli yetkili arasında geçen hafta yapılması planlanan görüşmeyi iptal etmişti.

Kuzey Kore ay başında da "ABD ülkeye yönelik yaptırımları kaldırmazsa nükleer cephaneliğini güçlendirmeyi hedefleyen devlet politikasını yeniden canlandırabileceği" uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 11:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35