banner39

Ladin'i telefondaki bir işaret ele vermiş

Usame bin Ladin’in, geçtiğimiz yıl en önemli kuryesi Ebu Ahmed El Kuveyti’nin eski bir dostu ile yaptığı telefon konuşmasında yakayı ele verdiği belirtildi.

Amerika 07.05.2011, 06:21 07.05.2011, 06:26
Ladin'i telefondaki bir işaret ele vermiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)'in, özel timler tarafından düzenlenen baskın ile öldürülen El Kaide lideri Üsame bin Ladin’inin izini, bir telefon konuşmasındaki küçük ayrıntı ile tespit ettiği ortaya çıktı. Ladin’in, geçtiğimiz yıl en önemli kuryesi Ebu Ahmed El Kuveyti’nin eski bir dostu ile yaptığı telefon konuşmasında yakayı ele verdiği belirtildi.

CIA dinlemesine takılan telefon konuşmasında, Kuveyti'nin dostunun anlaması için verdiği ufak bir sinyal, geçtiğimiz pazartesi erken saatlerde yapılan baskına giden kapıyı araladı. Washington Post gazetesinde çıkan habere göre, eski dostu telefonda Kuveyti’ye, ‘‘Neredeydin? Seni özledik. Neler olup bitiyor hayatında? Ve ne yapıyorsun şimdi?’’ diye sordu. Kuveyti, bu sorulara ‘‘Geri döndüm, birlikte olduğum insanların yanından’’ diye cevap verdi. Kuveyti, daha sonra kısa süreliğine konuşmasına ara verdi. Konuşma arasındaki bu suskunluğun anlamını telefonun karşısındaki dostu çok iyi biliyordu. Konuşmaya birden ara vermek, ‘‘bin Ladin’’ ile ilgili bir durumu ifade ediyordu. Kuveyti’nin eski dostu daha sonra, ‘‘Allah sizleri korusun’’ diye iyi dileklerde bulundu. Kuveyti, ‘‘Geri döndüm birlikte olduğum insanların arasından’’ derken, bin Ladin’in yanından geldiğini üstü kapalı olarak ifade ediyordu. Bunu anlayan CIA ajanları, Kuveyti’yi takibe aldı. Washington Post gazetesine açıklama yapan CIA’nın üst düzey bir yetkilisi, ‘‘Bu konuşma başlangıç noktası oldu’’ dedi.

Gazete, Kuveyti’nin CIA tarafından 4 yıl önce özel kurye olduğunu belirlediğini yazarken, bu kişiyi bir başka kuryenin cep telefonunu arkadaşına verirken kendisini ele verdiğini iddia etti.

Ladin’in kaldığı yerde internet, cep ya da ev telefonu kullanılmıyordu. Bu nedenle Kuveyti, birilerini arayacağı zaman bin Ladin’in kaldığı yerden 90 dakikalık uzakta bir mesafeye gidiyor. Bataryasız olan telefonlara yeterince uzağa gidildikten sonra batarya takılarak arama yapılıyor. Konuşma yapıldıktan sonra tekrar bataryası çıkarılan telefon işlemez hale getiriliyor ve bin Ladin’in kaldığı yere acele edilmeden geri dönülüyor.

CIA'in Kuveyti’ye kendi aralarında taktıkları isim ise, ‘At başı’ (teh pacer). CIA, Kuveyti’nin telefon konuşmalarını yakalamasına yakalamış ancak hiçbir zaman bu kişinin eşkalini belirleyememiş.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?