banner39

Ladin'in öldürüldüğü yer, komuta merkeziymiş

Pakistan'da Usame bin Ladin'in öldürüldüğü konutun, El Kaide örgütünün komuta merkezi olduğu iddia edildi.

Amerika 08.05.2011, 21:42 08.05.2011, 21:42
Ladin'in öldürüldüğü yer, komuta merkeziymiş

El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürüldüğü Pakistan'daki konutun, El Kaide'nin aktif komuta ve kontrol merkezi olduğu iddia edildi.

Basına bilgi veren Amerikalı yetkililer, konutta, bir terör şüphelisinden elde edilebilecek en kapsamlı ve önemli istihbari bilgiler edinildiğini öne sürdü. Bu bilgilerin, Bin Ladin'in ölümüne değin El Kaide'nin stratejik ve operasyonel kontrolüne sahip olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Yetkililer, konutta ele geçirilen ve Bin Ladin'in görüntülendiği 5 videoyu da basına verdi. Amerikalı yetkililerin, seslerinden arındırılmış olarak dağıttıkları görüntülerden birinde Bin Ladin, bir battaniyeye sarılmış halde, televizyonda kendisinin yer aldığı görüntüleri izliyor.

Amerikalı yetkililer, "El Kaide propagandası olmaması için" videolardaki sesleri basına vermediklerini belirttiler. Bir başka video görüntüsünde ise Bin Ladin, kameraya konuşma yapıyor. 9 Ekim-5 Kasım 2010 tarihleri arasında kaydedildiği düşünülen videonun El Kaide tarafından henüz yayımlanmamış olduğu bildirildi. Yetkililer, El Kaide'nin bu videoyu neden yayımlamadığı hakkında bir bilgilerinin olmadığını kaydetti.

Bir yetkili konutta ele geçirilen bilgiler için, "Abbottabad'daki bu konut, El Kaide'nin en üstteki liderinin aktif komuta ve kontrol merkeziydi ve şu da açık ki, Bin Ladin sadece örgütün stratejik ideoloğu değilmiş, operasyonel planlamada ve taktik kararların yürütülmesi sürecinde de aktif durumdaymış" dedi. 

 
Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?