Libi, ABD'de sivil mahkemeye çıkarıldı

Libya’da düzenlenen operasyonda yakalanan ve El Kaide’nin üst düzey sorumlularından olduğu iddia edilen Ebu Enes el Libi, ABD'de sivil bir mahkemeye çıkarıldı. Libi, suçlamaların hiçbirini kabul etmedi

Libi, ABD'de sivil mahkemeye çıkarıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya 'daki sessiz bir operasyonla alıkonulan ve El Kaide üyesi olmakla itham edilen  Ebu Enes el Libi, ABD 'de çıkarıldığı federal mahkemede suçsuz olduğunu savundu.

Önce New York 'ta hastaneye götürülerek 3 gün boyunca hepatit C tedavisi gören Libi, kendisine yöneltilen '1998'de ABD'nin Kenya ve Tanzanya'daki elçiliklerine yapılan saldırıların planlanmasına görüntü toplayarak yardım ettiği suçlamasını reddetti.

"Halkın emniyeti adına hiçbir şekilde serbest bırakılamaz" diyen hâkim, Libi'nin tutuklanmasına karar verdi. Avukatı da 150 sayfalık iddianamenin söz konusu suçlamalarla ilgili kısmında Libi'nin isminin yalnızca 3 paragrafta geçtiğini vurguladı.

Libi suçlu bulunursa ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

Öte yandan Libi'nin sivil bir mahkemede yargılanması ve yasal koruma haklarından yararlanması, 'daha derin bir sorgu' için Guantanamo'ya gönderilmesini isteyen Cumhuriyetçileri kızdırdı.

Senatör Lindsey Graham "O bir bilgi hazinesiydi. Bir Kaide teröristine normal bir suçlu gibi davranmak, susma hakkı tanımak ve istihbarat toplamadan önce sivil bir mahkemeye çıkarmak ulus olarak yapabileceğimiz en tehlikeli şeydi" eleştirisi yaptı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2013, 09:24
YORUM EKLE

banner39