banner39

Liby davası için hazırlık aylar sürebilir

Libya'da ABD tarafından yapılan operasyonla yakalanan Ebu Enes el-Libi'nin avukatı savunmasını hazırlamanın aylar alacağını söyledi.

Amerika 23.10.2013, 12:44 23.10.2013, 12:44
Liby davası için hazırlık aylar sürebilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD özel kuvvetlerince Libya'da yapılan operasyonda yakalanan ve New York'a getirilen El Kaide liderlerinden Ebu Enes el-Libi'nin avukatı Bernard Kleinman, davaya devam etmeden önce binlerce belge incelemesini gerektiğini ve bunun aylar alacağını söyledi.

Müvekkili ile ilk defa dün çıkarıldığı ilk duruşmada görüşen savunma avukatının yanı sıra, savcI da yaklaşIk 270 bin belgeyi incelemek için en az 6 ayA ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Libya'daki operasyonun ardından ilk sorgusu ABD Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemisinde yapılan El-Libi, Manhattan'daki federal mahkemede görülen ilk duruşmada, ''ABD elçiliklerinin bombalanması planına yardım ve gözetim'' suçunu kabul etmeyerek, suçsuz olduğunu söyledi.

New York Güney Bölge Federal Başsavcısı Preet Bharara yaptığı basın açıklamasında, 1998’de Afrika’daki ABD Büyükelçiliklerine düzenlenen bombalı saldırıları yönettiği ileri sürülen El-Libi'nin salı günü mahkemeye çıkarılacağını bildirmişti.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi tarafından 2001 yılında Suudi Arabistan, Yemen ve Somali'deki ABD büyükelçilik binalarına düzenlenen saldırılarıda rolü olmakla suçlanan El-Libi, 5 Ekim'de ABD Delta Güçleri tarafından Libya'da yapılan operasyonda gözaltına alınmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?