banner15

Libya'daki cinayetin zanlısını ABD yargılayacak

ABD, Libya büyükelçisine düzenlenen saldırıyı düzenleyenlerin elebaşısı olduğu iddia edilen Ahmed Ebu Khatallah'ın, Guantanamo’da değil ABD’de yargılanacağını açıkladı

Libya'daki cinayetin zanlısını ABD yargılayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) Sözcüsü Caitlin Hayden, ABD’nin Bingazi Konsolosluğu’na Eylül 2012’de düzenlenen roketatarlı saldırıyı düzenleyenlerin elebaşları olduğu öne sürülen Ahmed Ebu Khatallah'ın, Guantanamo’da değil ABD’de yargılanacağını belirtti.

Hayden, yaptığı açıklamada, Khatallah'ın ABD dışında güvenli bir noktada gözaltında tutulduğunu kaydederek, şunları ifade etti:

"Khatallah kendisine yönelik suçlamalarla yüzleşmek üzere ABD’ye getiriliyor. Bazıları onun Guantanamo’ya görülmesini önerdi. Bunu en başından reddettiğimizi belirtmeliyim. ABD yönetiminin bu konudaki politikası net: Başkan Barack Obama göreve geldiğinden bu yana Guantanamo’nın nüfusuna bir tek kişi dahi ilave edilmedi ve federal yargı sistemimizle teröristlere yönelik hızlı yargılamalarda önemli bir başarı sağladık. Khatallah Guantanamo’da değil ABD’de yargılanacak."

Khatallah’ın hafta sonu Bingazi’de ABD özel operasyon timlerince gerçekleştirilen gizli operasyonda ele geçirilmesinin ardından ABD’de, söz konusu şüphelinin Guantanamo’ya gönderilmesi gerektiğine yönelik haberler yer alıyordu.

ABD'nin Bingazi Konsolosluğu'na 11 Eylül 2012’de düzenlenen roketatarlı saldırıda, Büyükelçi Chris Stevens ile diplomatlar Sean Smith, Glen Doherty ve Tyrone Woods hayatlarını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 09:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48