banner39

Mali kriz kanser ölümlerini arttırdı

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, 2008'deki mali krizim işten çıkarmalar ve sağlık pirimlerindeki kesintiler nedeniyle kanser ölümlerinin arttığı belirtildi.

Amerika 27.05.2016, 19:38 27.05.2016, 20:30
Mali kriz kanser ölümlerini arttırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2008 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krizin, kanserden ölüm vakalarını ciddi oranda arttırmış olabileceği bildiriliyor.

Araştırma, 2008’deki küresel ekonomik krizin en az 500 bin kişinin kanserden ölmesine yol açmış olabileceğini ortaya koyuyor.

Lancet Tıp dergisinde yayınlanan araştırmaya göre krizden dolayı artan işten çıkarmalar ve sağlık primlerindeki kesintiler nedeniyle, erkeklerde prostat, kadınlarda ise meme kanseri gibi teşhisi de tedavisi de kolay olabilecek kanserler tedavi edilemedi.

Araştırma ekibi, işsizlik yüzdelerindeki her bir puanlık artışın ve sağlık harcamalarında yapılan her kesintinin, kanserden ölüm vakalarını arttırdığını gözlemledi.

Araştırmaya imza atan ekibin başındaki isim Mahiben Maruthappu, evrensel sağlık harcamalarında yapılan kesintilerin pekçok kişinin yaşamına mal olduğunu söylüyor.

Maruthappu, eğer ülkeler sağlık sistemlerinde kısıtlamaya gidiyorsa, ekonomik durumuna ve çalışıp-çalışmadığına bakılmaksızın herkesin eşit seviyede sağlık hizmeti alabileceği düzenlemeleri de beraberinde getirmesi gerektiğini vurguladı.

Araştırmada ayrıca, herkesin sağlık sigortası kapsamında olduğu ülkelerde, işsizlik ve kanserden ölüm vakaları arasındaki bağlantının da ortadan kalktığı bildiriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?