banner15

Maliki Washington'da destek arıyor

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, ABD Başkanı Obama ile bugün görüşecek. Görüşme öncesi Kongre üyeleri Obama'ya bir mektup yazarak Maliki'yi sert şekilde eleştirdi

Maliki Washington'da destek arıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, ülkesindeki mezhep çatışmalarını körüklediğini iddia ettiği ‘teröristlerle’ mücadele etmek amacıyla Amerika’nın yardımını istedi.

Maliki, ABD başkan yardımcısı Joe Biden ve Savunma Bakanı Chuck Hagel ile görüştü. Kongre dış ilişkiler komisyonları üyeleriyle de görüşmeler yapan Maliki bugün Beyaz Saray’da Başkan Barack Obama’yla bir araya gelecek.  

Başkan Obama'nın Yardımcısı Joe Biden, görüşmede, Amerika'nın Irak'ın güvenliğine olan taahhüdünü tekrarladı. Hagel ve Maliki'nin de, ABD ile Irak arasında savunma ve güvenlik alanındaki ilişkilere olan bağlılıklarını yinelediği belirtildi.

Maliki-Biden görüşmesinden sonra üst düzey bir Amerikalı yetkili, daha önceki bazı gecikmelere rağmen, Irak'a gelecek yılın sonlarında F-16 savaş uçakları gönderileceğini söyledi. Irak geçtiğimiz günlerde uçaklar için 650 milyon dolar ön ödeme yaptı.    

KONGRE'DEN TEPKİ

Ancak bazı önde gelen Amerikalı senatörler, Maliki hükümetinin Irak halkı arasında bölünmeye yol açtığını savunuyor.

İki partiden John McCain, Carl Levin, Robert Menendez ve Lindsey Graham gibi önde gelen senatörler, Başkan Obama’ya bir mektup yazarak, Irak’ta gittikçe kötüleşen durum konusunda kaygılarını ifade etti. Maliki’nin idare tarzının Irak’taki şiddet olaylarını körüklediğini savunan senatörler, Başbakan’ı “mezhepçi ve baskıcı gündem” izlemekle suçladı, bunun da Sünnileri, Kürtler’i ve demokratik, herkesi kapsayan bir Irak isteyen Şiiler’i  dışladığını belirtti.  

Amerikalı senatörler, Başkan Obama’dan Irak’ı istikrara kavuşturacak siyasi ve güvenlik stratejisi oluşturması konusunda Maliki’ye baskı yapmasını istedi. Irak’a verilecek terörle mücadele desteğinin arttırılması çağrısında bulunan senatörler, bu çağrıyı tüm etnik ve mezhep grubundan Iraklıları içerecek bir plan kapsamında yapılması koşuluna bağlıyor.

Amerikalı Senatörler ayrıca mektuplarında İran’ın, Suriye’deki Beşar Esad rejimine askeri yardım göndermek için Irak hava sahasını kullandığını yazıyor. Aynı kaygıyı paylaşan Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu üyeleri Irak Başbakanı’na bir mektup yazarak, Irak hava sahasını kullanan ve kuşku uyandıran İran uçaklarını indirip arama yapması çağrısında bulundu.

Nuri el Maliki, New York Times’daki makalesinde Irak’ın demokratik kurumlarla olgunlaşan bir ülke olduğunu, ama daha fazla eğitim ve pratik gerektiğini belirtti, daha fazla sabır çağrısında bulundu.

"MALİKİ'NİN ALTERNATİFİ YOK"

İngiliz Financial Times ise, destek arayışı ile ilgili haberinde Iraklı yorumcu Mustafa Kazimi'ye söz verdi: "Irak hükümetinin güvenlik yardımına ihtiyacı var çünkü güvenlik berbat durumda. Güvenlik operasyonları için teknik deneyime ve desteğe ihtiyaçları var. Irak, durumun kötüye gitmesine Suriye’de olup bitenlerin yol açtığını düşünüyor."

Century Vakfı’nda Orta Doğu uzmanı olan Michael Wahid Hanna ise Şii politikacı Maliki’nin sorumluluğuna işaret ederek, Sünni aşiretlerin yönetime yabancılaştırıldığını, yargının bağımsız olmadığını ve hapishanelerin Sünni Iraklılarla dolduğunu belirtti. Haberde, Maliki’nin yakın ilişkide olduğu İran ile ABD arasında son dönemde buzların erimeye başlamasının, Irak Başbakanı’nın daha sıcak karşılanmasına sebep olabileceği savunuldu.

Londra’da yaşayan Irak uzmanı Reidar Vissar ise, "ABD’nin Maliki’ye hâlâ ilgi duymasının sebebi, alternatifin kim olacağına dair hiçbir fikirleri olmaması" dedi.

İngiliz basını, şiddet sarmalının büyümesi halinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın Irak savaşına dönebileceği iddiasında..

Amerika’nın 2003’te Irak’ı işgal ederek Saddam Hüseyin rejiminin devirmesinin ardından, Iraklı Kürtler, Sünniler ve çoğunluktaki Şiiler, yetki paylaşımı yoluyla istikrarlı bir hükümet kurmaya çabalamıştı. Ancak hükümetin birçok Sünni üyesi çekilirken, Sünni halk da Şii ağırlıklı hükümetin kendilerini dışladığını savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 09:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48