'Marksist Gerillalar' yatta puro içerken...

Kolombiya hükümeti ile barış görüşmeleri yapan Marksist FARC gerillalarının bir yatta püro içerken ve güneşlenirken çekilen fotoğrafları büyük tartışmalara neden oldu

'Marksist Gerillalar' yatta puro içerken...

Kolombiya hükümeti ile barış görüşmelerine katılmak için Küba’ya giden Marksist FARC gerillalarının bir yatta güneşlenip puro içmesi ülkeyi karıştırdı.

FARC’ın silahlı kanadına bağlı üç üst yönetim üyesi gerillanın Havana sahillerine demirli bir yatta çekilmiş resminin basına sızdırılması üzerine harekete geçen muhalefet partileri hükümetten derhal barış görüşmelerini terk etmesini istedi.

Fotoğrafın eski Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uriba tarafından Twitter’den basına ve kamuoyuna yayınlandığı açıklandı. Uriba Twitter hesabından Kolombiya halkı kitle cinayetleri ve kaçırmalarla uğraşırken "teröristler" Havana’da güneşleniyor mesajı yayınladı. Kolombiya Savunma Bakanı Juan Carlos Pinzon ise barış görüşmelerine katılan bu teröristlerin birer kral hayatı yaşamalarına rağmen diğerlerinin açlıktan öldüğüne dikkat çekti.

Kolombiya Devlet Başkanlığına aday Merkezi Demokrat Partisi başkanı Oscar İvan Zuluaga’da "teröristlerin" ülkede masum insanları öldürmeye devam ettiği bir dönemde barış adı altında yatta puro içip güneşlenmesini halkın affetmeyeceğini söyledi.

Eleştirilerin yoğunlaşması üzerine bir açıklama yapmak zorunda kalan FARC sözcüsü Rodrigo Granda, Küba'dayız, fotoğraf oldukça güzel bir yerde çekilmiş, saatlerce toplantılara katılan gerillaların da Havana’nın güneşinden, kumsalından ve plajlarından yararlanma hakkı vardır dedi. Yattaki fotoğrafta bulunan üç kişiden biri olan FARC üyesi Jesus Santrich ise polemiklere ironik cevap vererek, Kolombiya’da barışın sağlanmasının ardından Kuba’ya yerleşerek geri kalan hayatını bu sahillerde geçireceğini söyledi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 13:54
banner53
YORUM EKLE

banner39