banner39

banner35

Martin Luther King anılıyor

ABD'de siyahi sivil aktivist Martin Luther King, çeşitli kentlerde düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

Amerika 17.01.2022, 23:00
Martin Luther King anılıyor

ABD'nin önde gelen insan hakları savunucusu Dr. Martin Luther King Jr. için başkent Washington ve New York başta olmak üzere ülke genelinde etkinlikler düzenlendi.

ABD'de her yıl ocak ayının 3. pazartesi düzenlenen Martin Luther King Günü, bu yıl da birçok etkinliğe sahne oldu.

Aynı zamanda federal tatil olan günde, siyahi Amerikalıların yoğun yaşadığı New York'ta da sabah erken saatlerde programlar düzenlendi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Washington'da sivil haklar aktivisti siyahi Rahip Al Sharpton'ın organize ettiği anma programına sesli mesaj gönderdi.

Yellen, mesajında, "ABD ekonomisinin dağılımında siyahilere haksızlık yapıldığını" söyledi ve "Hazine'nin ırksal servet ayrımcılığını azaltmak için yapması gereken daha çok iş var." ifadesini kullandı.

King için Atlanta Goergia Ebenezer Baptist Kilisesi'nde de bir program düzenlendi. Programı, kilisenin kıdemli papazı ve aynı zamanda ABD Georgia Senatörü olan Raphael Warnock yönetti.

ABD Başkanı Biden bir gün önceden mesaj yayımlamıştı

ABD Başkanı Joe Biden, Martin Luther King Günü vesilesiyle dün paylaştığı yazılı mesajda, "Ülkemiz için bir leke olan ırkçılık ve beyaz üstünlüğü belasıyla yüzleşmeliyiz." ifadelerini kullanmıştı.

Martin Luther King Jr'ın ailesi "oy hakları" için Washington'daki yürüyüşe katıldı 

ABD'de siyahi sivil aktivist Martin Luther King Jr'ın ailesi, Senatodan "oy hakları" yasa tasarısını geçirmesini talep ederek başkent Washington DC'de yürüyüşe katıldı.

King Jr'ın ailesi, ABD Senatosundan yeterli çoğunluğa ulaşamayan "oy kullanma hakları" yasa tasarısını geçirmesi talebiyle düzenlenen yürüyüşe katıldı. Washington DC'de yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğundaki Martin Luther King Bulvarı boyunca yürüyüş düzenleyen grup, Union Meydanı'nda Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin de katıldığı bir basın açıklaması yaptı.

King ailesi, cumartesi de Phoenix kentinde düzenlenen benzeri bir yürüyüşe katılmıştı.

ABD'de "oy kullanma hakları" tartışması

ABD'de birçok Cumhuriyetçi eyalette kabul edilen ve kişilerin oy kullanma haklarını kısıtlayan tasarılar tepkilere yol açmıştı. Bunun üzerine Demokratlar, kişilerin oy haklarının korunması konusunda hazırladıkları tasarıyı Temsilciler Meclisinde geçirmiş ancak tasarı 100 sandalyeli Senato'da geçmesi için gerekli olan 60 "evet" oyuna ulaşamayınca süreç tıkanmıştı.

Oy hakları savunucuları ise Senatonun çoğunluğunu elinde tutan Demokratlardan, "filibuster" ismi verilen yöntemi kullanmalarını ve oy sınırını 51'e indirmelerini talep ediyor. Dengenin 50 Cumhuriyetçi-50 Demokrat olduğu Senatoda oy sınırı düşerse, "Senato Başkanı" sıfatı taşıyan Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in oyu ile tasarı yasalaşabiliyor.

Martin Luther King Jr. kimdir?

Martin Luther King Jr'nin, 1963'te başkent Washington'da düzenlenen ve 250 bin kişinin katıldığı "İş ve Özgürlük İçin Washington'a Yürüyüş" adlı insan hakları yürüyüşünde yaptığı "Bir Hayalim Var" adlı konuşması, tüm dünyada yankı uyandırmış, ABD'de kendisinden sonra gelecek birçok sosyal adalet savunucusuna ilham kaynağı olmuştu.

Memphis'te 1968'de suikast sonucu hayatını kaybeden King, ölümünden 9 yıl sonra 1977'de eski ABD Başkanı Jimmy Carter tarafından "Devlet Başkanlık Özgürlük Madalyası"na layık görülmüş ve onuruna "Martin Luther King Günü" ilan edilmişti.

Eski ABD Başkanı Ronald Reagan, günün ulusal bayram olmasını öngören kanunu 1983'te Kongre'nin kabul etmesinin ardından onaylamıştı.

Doğum günü olan 15 Ocak'a yakın olması dolayısıyla ABD'de her yıl ocak ayının 3. pazartesi Martin Luther King Günü olarak kutlanıyor.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?