Meksika kartelinden uyuşturucu için raylı tünel

Meksika’yı iç savaşın eşiğine getiren uyuşturucu kartelleri zehir ticareti için sınırdan ABD’ye uzanan tüneller açıyor. Ortaya çıkarılan raylı sistemli tüneller, son model teknoloji ile donatılmış.

Meksika kartelinden uyuşturucu için raylı tünel
Kuzey Haber Ajansı / Haber Merkezi

Meksika ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki sorunların başında yasadışı uyuşturucu ticareti geliyor. Karteller, uyuşturucuyu Meksika'dan ABD’ye tüneller aracılığıyla taşıyor. Son beş senede iki ülke arasında ortaya çıkarılan tünel sayısı ise 75.

Son olarak ortaya çıkarılan tünel ise bölgedeki uyuşturucu kartellerinin gücünü bir kez daha gözler önüne serdi. 536 metre uzunluğundaki tünel, Tihuana'dan ABD'nin San Diego şehrine kadar uzanıyor. Soruşturma sonucunda üç kişi gözaltına alındı.

EN GELİŞMİŞ KAÇAKÇILIK GEÇİŞİ

Tünelin Sinaloa karteli tarafından uyuşturucu taşımak amacıyla yapıldığı açıklandı. Operasyon sırasında tünelde ABD’ye gitmek üzere yaklaşık 8 ton esrar ve 140 kilo kokain ele geçirildi.

536 metre uzunluğundaki tünel dünyanın en büyük "en gelişmiş" kaçakçılık geçişi olarak kayıtlara geçti. İçinde elektronik raylı sistem, hidrolik açılan kapılar, havalandırma ve boydan boya döşenmiş elektrik bulunuyor.

Yerin 10 metre altında olan tünelin yüksekliği 120, genişliği de 90 santimetre uzunluğunda. Polis, tünelin 2010 yılından bu yana San Diego'ya uzanan beşinci büyük tünel olduğunu ifade ediyor.

ŞEBEKE LİDERİNİN BAŞINA 1 MİLYAR DOLAR ÖDÜL

Bu arada devletin uyuşturucuya karşı savaş açtığı ülkede kartellerin etkinliği sürüyor. Son olarak hafta başında ülkenin Teksas sınırındaki Matamoros kentinde polis ve uyuşturucu kartelleri arasında çatışma yaşandı. Çatışmada 13 kişi hayatını kaybetti.

Sinaloa Karteli'nin başında dünyanın 1140'ıncı zengini olan ve başına 1 milyar dolar ödül konulan ‘El Chapo’ lakaplı Joaquin Guzman bulunuyor.

1999’da Meksika ordusundan emekli 31 askerin oluşturduğu Los Zetas karteli de ülkede etkili örgütlerden bir diğeri.

MÜCADELE İÇİN 45 BİN KİŞİLİK BİRLİK KURULDU

1990’lar ve 2000’lerin başında pasif duruş sergileyen Meksika'da, Felipe Calderon’un 11 Aralık 2006’da cumhurbaşkanı olmasıyla uyuşturucu kartelleriyle mücadele hız kazandı.

Calderon'un, uyuşturucu şiddetiyle mücadele için Michoacan eyaletine 6 bin 500 Federal Birlik göndermesi, ülkede organize suçlara karşı başlatılan ilk büyük operasyondu.

Zamanla Calderon, mücadeleyi büyüterek bu rakamı 45 bin birlik artı devlet ve federal polis derecesine çıkardı.  2008’de ise kartellerin belediye, devlet, federal ve hükümet yetkilileriyle işbirliği yaptığının ortaya çıkmasıyla, mücadele daha da sertleşti. Karteller, devletle savaş ve iç hesaplaşmalarla kalmayıp kendilerine direnenleri de cezalandırdı. Meksika’da terör estiren bu gruplar ülkeyi adeta iç savaşın eşiğine getirdi.

80 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Meksika halkı ise kendini korunmasız hissediyor. Ülkedeki 7 kartelin ekonominin yüzde 81’ini ele geçirmiş olması, ülkenin çözüme çok uzak olduğunu gösteriyor. Meksika’da sadece 2011’de uyuşturucu mafyasının eylemlerinde 17 bin kişi hayatını kaybetti. Bu rakam 2012'de de 12 binin üzerindeydi. 2006'dan bu yana uyuşturucu savaşında ölenlerin sayısı 80 bini buldu.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 18:16
banner53
YORUM EKLE

banner39