banner15

Meksika sınırına duvar, Suriye'de yasak bölge; işte yeni Amerika

ABD'nin yeni başkanı ultra kapitalist figür Donald Trump'la birlikte yeni bir Amerika mı gelecek? Çünkü söylemlerinde iç ve dış politikada radikal değişikliklerin sinyalini veren Trump'un vaatleri arasında Meksika sınırına duvar örülmesi, İslam ülkelerinden gelen göçmenlere kapıların kapatılması ve Suriye'de Türkiye'nin de desteklediği uçuşa yasak bölge uygulamasına tam destek geliyor

Meksika sınırına duvar, Suriye'de yasak bölge; işte yeni Amerika

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, New York gibi rekabetçi bir şehirde iyi para kazanmasını bilen ultra-kapitalist bir iş adamı figürü. Trump, öğrenciliği sırasında Vietnam Savaşı’na katılmamak için birkaç kez öğrenci tehirini kullandı ve daha sonra tıbbi gerekçelerle tecil aldı. Vietnam Savaşı’na katılmamış olması kampanya süresince Trup’un önüne sürekli gelmeye devam etti.

Trump, Queens, New York'ta doğmuş, Pensilvanya'da bulunan Wharton Institu'de İşletme bilimleri eğitimi almıştır. Üniversite yıllarında babası Fred Trump'ın emlak ve inşaat firmasında çalışmıştır. Kariyeri sırasında oteller, kumarhaneler, golf sahaları ve daha birçok yapı inşa etmiştir. 2000 ABD başkanlık seçimleri'nde Reform Partisi adayları arasında yer almıştır. Forbes iş dergisi tarafından hazırlanan Dünyanın En Zengin 400 İnsanı listesinde yer aldı.

2016 yılında sert barış ideolojisinin, Radikal İslam, IŞİD, atom ülkesi İran ve komünist Çin’e karşı caydırıcı silah olarak kullanılması sebebiyle Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

Trump ayrıca Vietnam’da görev yapan Senatör John McCain’i Kuzey Vietnam tarafına esir düşmekle eleştirmesiyle de büyük bir tartışmaya yol açtı.

Trump ısrarla siyaset dışından gelmesi ve siyasi tecrübesinin olmamasının bir başkan adayı için avantaj olduğunu savundu. Trump ön seçim sürecinde siyasi sistemin “çarpık ve yozlaşmış” olduğunu söyledi ve bu sistemi ancak siyaset dışı bir ismin düzeltebileceğini savundu.

Trump’ın Rusya’da iş yaptığı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le arasının iyi olmasının bundan kaynaklandığı ileri sürüldü fakat bu iddialar henüz ispat edilmedi.

MALVARLIĞI 3,6 MİLYAR DOLAR

Forbes dergisi tarafından 2016'da "Dünyanın En Zengin 400 İnsanı" listesinde yer alan Trump'ın 3,6 milyar dolar civarında varlığı olduğu tahmin ediliyor.

Seçim kampanyası süresince eski vergileri sıkça tartışma konusu olan Trump'ın son 18 yıldır vergilerini ödemediği iddia edildi.

RADİKAL DEĞİŞİKLİKLER BEKLENİYOR

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump, seçim çalışmaların son gününde yaptığı açıklamada, FBI'ın, Clinton’a ait elektronik postalarda herhangi bir yeni suç unsuruna rastlanmadığı açıklamasına çok sert sözlerle tepki gösterdi. Trump, “Clinton şu anda hileli bir sistem tarafından korunuyor. 650 bin elektronik postayı sekiz günde incelemeniz imkansız. Bunu yapamazsınız. Hillary Clinton suçlu. Bunu kendisi de biliyor, FBI da biliyor, halk da biliyor. Artık adaletin tecellisi sandığa gidecek Amerikan halkına kalmış” derken, sistemle ilgili değişikliklerin de sinyalini verdi.

TEMSİLCİLER MECLİSİ TRUMP'IN ELİNDE

ABD'de yasa çıkarmak için en önemli kilometre taşlarından TemsilcilerMeclisi'nde ise Cumhuriyetçiler kontrolü tamamen ele geçirdi ...Bu da Trump'ın istediği şeyleri çok daha kolay meclisten geçireceği anlamına geliyor.

İSLAM ÜLKELERİ GÖÇMENLERİNE KAPILAR KAPANIYOR

Trump, başkan seçilmesi halinde teröre meyilli ülkelerden gelen göçmenleri güvenlik araştırması tamamlanmadan ülkeye almayacağını dile getirdi. Trump'ın sözlerinin en dikkat çekici olanı ise, yerel halkının onayı olmadan o kente göçmen kabul edilmeyeceği idi.

Trump'un bir başka vaadi ise başkan olursa "Kudüs'ü İsrail'in başkenti' olarak tanıyacağı açıklaması idi. 

MEKSİKA SINIRINA DUVAR GELİYOR

Son söylemlerinde Donald Trump Maliyetleri azaltmak için işçi ücretlerini düşüreceği konusundaki açıklamaları da çalışan kesim tarafından tepkiyle karşılandı.

Trump'ın seçim vaatleri arasında, serbest ticaret anlaşmalarından çıkmak, orta sınıfa yönelik vergilerin düşürülmesi, Meksika sınırına duvar örülmesi ve ABD Başkanı Barack Obama'nın hayata geçirdiği sağlık reformunu kaldırmak yer alıyor.

Trump, "ABD medyasında çıkan kötü haberleri sona erdireceğim" derken, seçilmesi durumunda gücünü kötüye kullanan medyaya birçok yasak getirileceğinin ilk sinyallerini de vermiş oldu.

VE DİĞER VAATLERİ

Suriye : Trump, Suriye'den çekilecek DEAŞ'ı temizleme işini Rusya'ya devredecek.

Pasifik’te, Çin'e sert bir durum sergilenecek ve dava açılacak.

Siber karşı saldırılara karşı programlar geliştirilmesi, Trump’un da vaatleri arasında yer alıyor. Trum aynı zamanda halkın bütün kesimine vergi indirimi sözü verirken, yeni bir sağlık sistemi de getirecek.

TRUMP'UN SEÇİM DİLİ ÇOK SERTTİ

Trump, Beyaz Amerikalılar (WASP) arasında derin ve güçlü bir gelenek olan milliyetçiliği, göçmen karşıtlığı (nativizm) ve son zamanlarda tüm bu duyguları yeniden harekete geçiren İslamofobik kesimlerin artan güvenlik kaygılarını temsil etmeyi amaçladı. Örneğin Meksika sınırına duvar örmeyi teklif ederken, Müslümanların ülkeden kovulması gerektiğini çok sert sözlerle ilan etti.

Kadınlar hakkında aşağılayıcı video görüntülerinin medyaya sürülmesinin ardından kopan fırtınalara rağmen Trump'ın yine eğitimli kadın seçmenlerden çok sayıda oy alması için düşündürücü.

New York gibi yaşam maliyeti yüksek olan bölge ve şehirlerde yerel yönetimlerin daha yüksek asgari ücret uygulayabilmesini destekliyor.14 Trump’ın aksine Clinton’ın duruşunun asgari ücretlerin saatlik 12 dolara yükseltilmesi konusunda net olması, birçok ekonomistin bu miktarın işten çıkarmaları artıracağını düşünmesine sebep oluyor.

İRAN'LA NÜKLEER ANLAŞMANIN İPTALİ

Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmanın iptal edilmesi, Meksika sınırına duvar örülmesi, Çin’in hırsız olarak suçlanıp daha fazla üzerine gidilmesi ve kayıtsız göçmenlerin sınır dışı edilmesi gibi küreselleşme ve entegrasyonun tersine söylemleri endişe verici bulunuyor. 

İran ile Obama döneminde uzun müzakereler sonunda imzalanan nükleer anlaşmayı iptal edeceğini söyleyen Trump'ın dediğini yapması halinde gelişecek olan yeni ABD- İran ilişkisinin Türkiye'ye ile İran arasındaki dengeleri de değiştireceği kesin.

ÖZEL YÖNLERİ

Yedi torun sahibi Trump'ın kızlarından Ivanka Amerikalı Yahudi kocasının dinine geçerek Yael adını aldı. Kendisine kısaca “Donny” denmesini sevmeyen Trump, hastalık derecesinde titiz; sürekli ellerini yıkıyor. E-mail'in tembel işi olduğunu söyleyen lider hâlâ gazete kesip arşivliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 11:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35