banner39

Meksika'nın en kanlı seçimi: 136 aday öldürüldü

Meksika'da yakın tarihin en kanlı siyasi seçim kampanyasının ardından halk bugün sandığa gidiyor. Aday kayıtlarının başladığı Eylül ayından bu yana 136’sı politikacı 25 bin kişi yaşamını yitirdi.

Amerika 01.07.2018, 19:27 01.07.2018, 19:27
Meksika'nın en kanlı seçimi: 136 aday öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ilk kez 4 aday yarışırken, kazanan aday mevcut Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto’nın koltuğunu devralacak. Meksika’da cumhurbaşkanlığı süresi 6 yıl ile sınırlı olduğu için Pena Nieto yeniden aday olamadı.

Uzun yıllar iki iki büyük partinin adayları arasından seçim yapmaya alışkın olan Meksikalı seçmen, bu yıl cumhurbaşkanını 4 aday arasından belirleyecek.

Seçimlerde cumhurbaşkanlığı için, solun adayı Andres Manuel Lopez Obrador, muhafazakar aday Ricardo Anaya, iktidardaki Ulusal Aksiyon Partisi’nin (PAN) adayı Jose Antonio Meade ve bağımsız aday Jaime Rodriguez yarışacak.

Sandıkta hile korkusu

Euronews'un haberine göre, anketler sol kanattan aday Andres Manuel Lopez Obrador’un, rakiplerine karşı açık arayla seçimleri alacağını öngörüyor. Obrador’un yüzde 44 ila 51 arasında oy alacağı tahmin ediliyor. Meksika halkının isminin ilk harflerinden hareketle 'AMLO' adını verdiği siyasetçi, en yakın rakibi PAN’ın adayı Ricardo Anaya’ya 20 puan fark atıyor.

Ancak seçimlerde hile kuşkusu ve oy satın alma iddiaları kampanya boyunca sıklıkla dile getirildi. Seçimin iddialı adayı Obrador, hile yapanların halkın öfkesiyle karşılaşacağını belirterek, seçmeni sandığa sahip çıkmaya ve oylarını savunmaya çağırdı.

Meksika’da 1929 yılında kurulan Kurumsal Devrimci Parti (Institutional Revolutionary Party- PRI), kurulduğu ilk günden itibaren ülke politikasını belirledi. PRI, 1929-2000 yılları arasında, tam 71 yıl boyunca ülkeyi kesintisiz yönetti. Ancak 2000 yılında, PRI’nin geleneksel rakibi Ulusal Aksiyon Partisi (National Action Party-PAN) iktidarı aldı ve 11 yıldır da ülkeyi yönetiyor.

PAN 2012 yılındaki seçimlerde, ‘uyuşturucu çetelerine savaş açmak ve ülkeyi içinde bulunduğu şiddet sarmalından kurtarmak' vaadiyle iktidara geldi. Ancak ne PRI, ne de PAN iktidarı, ülkedeki uyuşturucu çetelerini kontrol altına almayı başaramadı. Bu nedenle bugün yapılacak seçimlerde bu iki partinin adayı da favori görünmüyor. Favori, 'sorunu devrimci bir yolla' çözmeyi vaad eden solun adayı 64 yaşındaki Andres Manuel Lopez Obrador.

Kanlı kampanya süreci

Seçimlerin ilan edildiği ve adaylık sürecinin başladığı Eylül ayından bu yana ülkede 136’sı aday politikacı olmak üzere 25 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. seçim kampanyası sırasında saldırıya uğrayan 136 adayın büyük bölümü, uyuşturucu çetelerinin yerel yönetimlerden daha etkili olduğu, yada güvenlik güçlerinin çetelerle çatıştığı illerden aday .

Halkın 1 Aralık 2018’de yönetimi devralacak olan adaydan en büyük beklentisi bu şiddete son vermesi. Ve ülkenin yeni cumhurbaşkanının önünde çözülmeyi bekleyen en büyük sorun da bu olacak. Halk, mevcut iktidarın yolsuzluklara bulaştığını ve bu çetelerle mücadele etmediğini düşünerek, yıllardır ülkeyi yöneten her iki partinin de siyasetten silinmesi yönünde oy kullanmaya hazırlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?