banner39

Merhametli ABD, evsizler sosyal mesafeyi korusun diye uğraşıyor!!

ABD'nin Nevada eyaletinde evsizlerin sokakta uyumaları için çizilen; sosyal mesafeli uyuma, karantina alanları.

Amerika 01.04.2020, 11:20 01.04.2020, 16:16
Merhametli ABD, evsizler sosyal mesafeyi korusun diye uğraşıyor!!

ABD'nin güneybatısında yer alan Nevada eyaletindeki geniş bir otoparkta "evsizlerin yatması" ve "sosyal mesafenin korunması" amacıyla kareler çizildi.  Kapitalizm, yoksulluğu ve evsizliği ortadan kaldırmadığı gibi, "insan(lık) onurunu" da hiçe saymaya devam ediyor.

Nevada eyaletinde Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında evsizlerin sosyal mesafe kuralına göre uyuması için yerlere beyaz kutular çizilmiş. Evet, dünyanın en zengin ülkesinin bir eyaletinde..

Las Vegas otoparkı, sosyal mesafe işaretleriyle 'evsiz sığınağı'na dönüştü.

Şehir yetkilileri bir “acil durum” tanımlasa ve koronavirüs krizinin ortasında başka bir sığınma evinin kapanmaya zorlanmasından sonra çözümün en iyi seçenek olduğunu söylese bile, Las Vegas'ta dönüştürülmüş bir otoparkta uyuyan evsiz insanların görüntüleri eleştirilere yol açtı.

Hafta sonu boyunca, Las Vegas'taki yetkililerin, bir müşteri yeni koronavirüs için pozitif test ettikten sonra 500 yataklı bir barınak kapandığında şehrin büyük evsiz nüfusu için ek uyku alanı bulması gerekiyordu.

Yetkililer, bir park yerini derme çatma bir sığınak haline getirerek , federal sosyal mesafeli yönergelere uymak için uyku alanlarının 6ft aralıkla çizildiğini söylediler.


Birçok beyaz kutu, daha kolay temizlenebilen mavi paspaslarla kaplandı. Ancak geçici barınaktaki insanların birbirlerine yakın yerde uyuduğunu gösteren, bazıları kolların erişebileceği fotoğraflar sosyal medyada tepki verdi.

Las Vegas kenti sözcüsü Jace Radke, şehrin ve ilçenin Katolik Hayır Kurumları kapandıktan ve şehrin diğer barınağı Courtyard Homeless Resource Center neredeyse kapasiteye dolduktan sonra geçici barınak açmak için çalıştıklarını söyledi.

Yetkililer, en son futbol oyunlarına ev sahipliği yapan Cashman Center'ın otoparkına yeni bir barınak kurdular. Bir şehir yetkilisi, Cashman Center'ın iç kısmının barınak olarak kullanılamayacağını, çünkü hastane alanı için ayrıldığını söyledi.

6.500 kişi sokakta yaşıyor

Evsizlik Güney Nevada'da devam eden bir krizdir ve en az 6.500 kişi herhangi bir zamanda sokaklarda veya fırtınalarda kamp kurmuştur.

Cumartesi günü, Touro Üniversitesi'nden yaklaşık bir düzine tıp ve doktor asistanı öğrencisi sığınağın kurulmasına yardımcı olmak için hazır bulundu.

Las Vegas kenti sözcüsü Jace Radke, Katolik Yardım Kuruluşlarının hafta içinde yeniden açılmayı planladığını ve Cashman Center yakınında sağlık personelinin insanları semptomları taramak ve enfekte olduklarını gösteren belirtiler göstermeleri durumunda tıbbi yardım almak için hazır olacağını söyledi.

İnsanların uyuması için ortaya konan mavi paspasların temizlenmesi, gönüllülerin ilk kez park yerinde kullandıkları 24.000 metrekarelik halı meydanlarından daha kolay yıkanıyor.

Ancak Twitter'daki birçok kişi, yerde ya da görünmeyen halı yamalarında uyuyor gibi görünen insanların fotoğraflarına işaret ederek hareketi eleştirdi.

Barack Obama'nın altında konut sekreteri olarak görev yapan eski başkan adayı ve San Antonio belediye başkanı Julián Castro, “Bu yıl evsizliği kriminalize ettikten sonra, Las Vegas şimdi insanları gözden uzak beton ızgaralara dolduruyor” dedi .

“Vegas'ta şu anda kullanılmayan 150 bin otel odası var. Bunları geçici olarak orada barındırmak için kamu-özel sektör işbirliğine (kaynaklar) ne dersiniz? Ve kalıcı konutlara fon sağlayın! ”

Radke, belirli fotoğraflarla konuşamayacağını, ancak yetkililerin paspas bittiğinde henüz kapsanmayan otopark bölümlerinden çekilmiş olabileceğini söyledi.

“Bakın, bu acil bir durum. İnsanlar her zaman eleştirecekler. Ama şehir ve ilçe ihtiyaç duydukları kaynakları insanlara sağlamak için çalışıyoruz” diye sözlerine ekledi.

"Evde kal" demek evde oturan insanlar için daha kolay" dedi.

Evsizlik Batı ABD'de, özellikle de belirli bir gecede 40.000'den fazla insanın sığınma evlerinde yaşadığı California'da yaygın bir sorundur.

Avukatlar ve barınak sakinleri, sağlıksız ve insanlık dışı koşulların , koronavirüsün yayılmasına karşı savaş için önemli endişeler yarattığı konusunda uyardılar .

Kaynak: Guardian

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?