banner39

Mike Pence Biden'ın yemin törenine katılacak mı?

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, Beyaz Saray'ın Joe Biden'a devredileceği başkanlık törenine katılacağı yönündeki haberler, Donald Trump'ın daha da yalnızlaştığı şeklinde yorumlandı.

Amerika 10.01.2021, 17:10
Mike Pence Biden'ın yemin törenine katılacak mı?

Başkan yardımcısının Biden'ın seçim zaferini kabul etmesiyle iki yakın dost olan Trump ile Pence'in arası açılmıştı. Amerikan basını, Trump'ın katılmayı reddettiği yemin törenine Pence'in gitme kararını ikilinin daha da uzaklaştığı şeklinde yazdı.

Seçilmiş başkan Joe Biden da, daha önceki açıklamalarında törende Pence'i görmekten memnuniyet duyacağını, devir teslim işleminin geçmişte nasıl olduysa aynı şekilde devam ettirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Görev süresi 10 gün sonra sona erecek olan başkan yardımcısından konuya ilişkin açıklama gelmedi.

Pence'ten 'Trump'ı görevden al' çağrılarına yanıt yok

Öte yandan Demokratlar, Pence'i, Kongre baskınının ardından Anayasa'nın 25. ek maddesini kullanarak, Donald Trump'ı görevden alma yetkisini kullanmaya çağırıyor.

Business Insider'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Pence, kendisine yönelik "25. ek maddeyi harekete geçirip, Trump'ı görevden al." çağrılarına sıcak bakmıyor.

ABD Anayasası'nın 25. ek maddesi, bir ABD başkanının görevini yerine getiremeyeceğine kanaat getirilmesi durumunda, başkanın görevden alınarak yerine başkan yardımcısının geçici olarak görevi devralmasını içeriyor.

Kaynak: EURONEWS

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?