Misyoner Rahip Brunson'ın kızı Türkiye aleyhindeki konferanslarda

Türkiye'de ajanlık yaptığı iddiasıyla tutuklanan ABD'li Rahip Brunson'ın kızı ABD'de katıldığı bir konuşmada "Babam çok kilo vermiş, ben babamı hiç bu kadar zayıf görmemiştim. Gerçekten çok zor günler yaşıyor.”

Misyoner Rahip Brunson'ın kızı Türkiye aleyhindeki konferanslarda

ABD’de katıldığı bir panelde konuşan Pastör Andrew Brunson’ın kızı Jacqueline Furnari, babasının tutukluluk sürecini anlattı.

Furnari, 1993’ten beri Türkiye’de küçük bir Protestan kilisesinin rahipliğini yapan babasının tutuklandığını, iki ay boyunca avukatıyla görüşemediğini ve sekiz kişilik koğuşta 22 kişiyle beraber kaldığını dinleyicilere anlattı. Türk vatandaşı olmayanların bu gibi davalarda sınır dışı edildiğini belirten Furnari, babasının durumunda farklı bir prosedür izlendiğini söyledi. Furnari, “İki yıldır devam eden dava, suçlamaların asılsız olduğunu kanıtlamıştır. Uydurma olan bu davada babamı pazarlık kozu olarak kullananlar, ona İsa Mesih adına acı çektiriyor” dedi.

9 Aralık 2016’da tutuklanarak cezaevine gönderilen Brunson’ın, tutukluluk kararı, 25 Temmuz 2018’de sağlık sorunları dikkate alınarak ev hapsine çevrilmişti. 

ABD Kongresi de Brunson’ın tutukluğu ve Ankara’nın Moskova’dan satın aldığı S-400 füzelerinin F-35 uçaklarının teknik özelliklerine erişme riskinden dolayı bu uçakların Türkiye’ye teslimatını geçici olarak durdurmuştu.  Brunson’ın ev hapsinin devam etmesi nedeniyle ABD yönetimi Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e yaptırım uygulamıştı.

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 09:11
YORUM EKLE

banner33

banner37