banner39

Muhaliflerin durumu Cenevre'yi zora sokuyor

Başta ABD olmak üzer batılı ülkelerin büyük umut bağladığı 2. Cenevre Konferansı, Suriyeli muhaliflerin ortaya koyduğu şartlar ve muhalif gruplar arasındaki bölünme yüzünden şimdiden çıkmaza girdi...

Amerika 24.10.2013, 15:29 24.10.2013, 18:03
Muhaliflerin durumu Cenevre'yi zora sokuyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD dışişleri bakanı John Kerry, Suriye'nin ana muhalefet grupları ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında müzakere için tasarlanan ve önümüzdeki ay yapılması beklenen barış konferansı için bastırırken, çok sayıda üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin konferansın iptalini istediği iddia edildi. İptal talebinin ardında yatan neden ise Suriyeli muhaliflerin durumunun konferansı oldukça zora soktuğu görüşü...

Foreign Policy'de yer alan habere göre, Kerry müzakerelerde yer almaları için önemli Suriyeli muhalif isimleri ikna etmeye çalışırken, aralarında danışmanlarının da olduğu çok sayıda üst düzey yetkili en önemli muhalif liderlerin katılmaması ihtimalini öne sürerek konferansın iptal edilmesi gerektiğine inanıyor.

Dergiye konuşan bir ABD dışişleri bakanlığı yetkilisi "Cenevre konferansının olmasını isteyen tek kişi bakanmış gibi görünüyor" derken, "Kim katılacak? Aslında birilerini temsil edecek mi? Değilse, neden risk alınsın?" şeklinde konuştu.

Cenevre'deki ikinci Suriye konferansı için hazırlıklar aylardır planlama aşamasında ve Batılı yetkililer Suriye krizi için bir çözüm olacağı konusunda umutlu. Ancak kilit önemdeki Suriye muhalefet liderleri, Esad'ın kenara çekilmesi ve yetkilerini bir geçiş hükümetine devretmesi sözü olmadan müzakerelere katılmayacaklarını belirtiyor.

MUHALEFETTEN ŞART

SMDK Başkanı Ahmed Carba, Londra'da yapılan Suriye'nin Dostları Konferansı'nda yapacağı konuşmada Cenevre'ye katılma şartı olarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidardan inmesi şartını koşacaklarını söyleyeceğini açıklamıştı.

Carba, 'uluslararası baskıya boyun eğip isyanın amacı olan Esad'ın iktidarı bırakması şartından vazgeçerse muhalefetin itibarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağını' savunuyor.

Carba, Suriye rejiminin hapsedilen kadın ve çocukları bırakmaması ve Şam ile Humus çevresinde muhaliflerin elinde bulunan bölgelerdeki felce uğratan kuşatmayı kaldırmaması halinde kendisi ve grup üyelerinin Cenevre'deki görüşmelere katılmasının zor olduğunu belirtti.

Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) Başkanı George Sabra da "SMDK içindeki en büyük blokuz. Konferansa katılacak olurlarsa koalisyondan ayrılabiliriz" demişti.

ESAD REDDETTİ

Muhaliflerin açıklamalarından sonra Cenevre Konferansı'nın yapılmasının zora girdiği şeklinde yorumlar yapılıyor.

Esad bu taleplerin her ikisini reddetti ve Dışişleri Bakanlığı içinde Kerry'yi eleştirenler ana muhalefet gruplarının ya konferansı boykot edeceğini ya da isyancılar üzerinde etkisi çok az olan bir heyet göndereceğini düşünüyor. Bu nedenle yetkililer ABD'nin utanç verici bir başarısızlık yaşamaması için konferansın ya ertelenmesi veya iptal edilmesi gerektiğini savunuyor.

Suriye'deki ABD Büyükelçisi Robert Ford, Cenevre görüşmelerine katılmaları için Suriye Ulusal Konseyi ve Suriye Muhalefeti Koalisyonu ikna etmek üzere İstanbul'da temaslar yaparken, şemsiye grup olmadan yapılacak konferansın anlamsızlığına dikkat çekiliyor. Muhalif grupların ardarda bu şemsiye gruptan ayrıldığını açıklamaları da çözüm umutlarını azaltıyor.

TÜRKİYE MUHALEFETİ DESTEKLİYOR

Türkiye ise Cenevre'ye çağrılacak Esad yönetiminden eli kanlı olanların davet edilmemesini istiyor, muhaliflerin ise tek çatı altında görüşmelere katılmasını destekliyor.

Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, "arabuluculukta önemli olan caydırıcılık özelliği taşıması" görüşünü savunurken, "bir teşebbüs olacaksa insanlık dışı bütün suçların konuya dahil edilmesi gerektiğini" vurgulamıştı.

SMDK'nın gelecek ay başında Cenevre Konferansına katılım konusunda kesin karar vermesi öngörülüyor. Suriye rejimi, Beşşar Esad'ın istifası ön koşul olarak sunulmazsa, Cenevre barış görüşmelerine katılacağını bildiriyor.

ABD'nin askeri müdahale yapmadan bir çıkış aradığı, bu nedenle konferansın başarılı olması için büyük çaba sarfettiği ifade edilirken, mevcut resimden ciddi sonuçlar doğuracak bir müzakere süreci beklemek zor gibi...

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?