banner15

Muhtemel Trump-Kim görüşmesi öncesi Rusya'dan sürpriz hamle

ABD Başkanı Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim'le 12 Haziran'da Singapur'da yapılması muhtemel görüşmesi öncesi Rusya'dan sürpriz bir ziyaret açıklaması geldi. Açıklamaya göre, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov 31 Mayıs'ta Kuzey Kore'yi ziyaret edecek.

Muhtemel Trump-Kim görüşmesi öncesi Rusya'dan sürpriz hamle

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'la  12 Haziran'da Singapur'da yapılması muhtemel görüşmesi öncesi Rusya'dan sürpriz bir hamle geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 31 Mayıs'ta Kuzey Kore'yi ziyaret edeceği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Haziran'da Singapur'da yapılması planlanan görüşmeyi iptal ettiğini duyurmuş, gerekçe olarak da Kuzey Kore'den gelen "düşmanca açıklamaları" göstermişti.

Fakat Trump, üç gün sonra yaptığı açıklamada toplantı tarihinin değişmediğini ve "işlerin yolunda gittiğini" söyledi.

ABD VE KUZEY KORE HEYETLERİNİN GÖRÜŞME TRAFİĞİ

İki Kore liderinin Cumartesi günü yaptığı toplantıdan sonra Kuzey Kore devlet ajansı KCNA, liderlerin 12 Haziran'da ABD ile görüşme talebinin devam ettiğini duyurdu.

ABD ve Kuzey Kore heyetleri karşılıklı görüşmelere başladı.

Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada, ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim arasında Singapur'da yapılması muhtemel zirveyle ilgili hazırlıklarını "aktif bir şekilde" sürdürdüğü belirtildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Sanders, açıklamasında, "Başkan Trump'ın 24 Mayıs'ta Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a gönderdiği mektuptan bu yana Kuzey Koreliler sürecin içindeler. ABD, Başkan Trump ile Kuzey Kore lideri Kim arasında Singapur'da yapılması beklenen zirve için aktif bir şekilde hazırlıklarını sürdürüyor." ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 10:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48