banner39

Müslüman Kardeşler ABD'de vize arıyor

Mısır İhvanı yetkilileri Washington'da ılımlı imajını kabul ettirmeye çalışacak

Amerika 04.04.2012, 16:34 04.04.2012, 16:45
Müslüman Kardeşler ABD'de vize arıyor

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketinin üyeleri, ülkenin en güçlü siyasi gücü olarak ortaya çıkışının ardından dile getirilen endişeleri azaltmak için, Beyaz Saray yetkilileri, politika uzmanları ve önemli isimler ile görüşmeler yapmak üzere Washington'da bir hafta sürecek bir ziyarette bulunuyor.

Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından yapılan ilk seçimlerde parlamentonun yaklaşık yarısını kazanan Müslüman Kardeşler'in siyasetteki etkisi son dönemlerde gündemden düşmüyor. Son olarak İhvan'ın devlet başkanlığı için kendi adayını belirlemesi bu yöndeki kaygıların daha fazla dile getirilmesine neden olmuştu.

ABD yetkilileri ile yapılacak toplantılarda İhvan'ın temsilcilerinin hareketi Mısırlıların çıkarı için mücadele eden ılımlı ve sosyal bir organizasyon olaraka tasvir etmesi bekleniyor.
Heyette yer alan Sondos Asem, "Biz ılımlı, merkezde bir Müslüman bakış açısını yansıtıyor. Bizim önceliklerimiz siyasi, ekonomik; insanlar için sosyal adalet, eğitim, güvenlik ve devrim ideallerini korumak istiyoruz" dedi.

Amerikan basınına konuşan İhvan heyeti, örgütün başkan adayı çıkarma kararını da savundu. İhvan'ın dış ilişkiler koordinatörü Halid Kazzaz, "Biz İhvan dışında, yargının saygın isimlerinin de aralarında olduğu insanlarla görüştük ama hiçbiri adaylığı kabul etmedi" dedi.

Kazzaz, İhvan dışından seçilecek bir adayın radikal değişiklikler yapabileceğini ve meclis fesh edebileceğini de savundu.

Müslüman Kardeşler'in Washington gezisinde "imaj çalışması" dışında, Amerikalı aktivistlerin tutuklanması sonrası gerilen ilişkileri de düzeltme girişiminde bulunacağı da kaydedildi.

ANAYASA ÇALIŞMALARINDA ÇATLAK

İhvan, liberal ve laik gruplar ile Kıptiler'in İslamcı grupların temsilcilerinin çokluğunu gerekçe göstererek anayasa komisyonunu terketmesini de eleştirerek, "kurucu meclis çabalarını engellemek için korkunç bir girişim var" değerlendirmesinde bulundu.

İhvan vekili Abdulmevgud Dardery, "güvensizlik duvarı" olduğunu, "ama sadece bir tarafın değil, her iki tarafın bu duvarı indirmesi gerektiğini" söyledi.

Ziyarete katılan İhvan üyelerinin İngilizce'ye hakim ve Amerikan kültürüne aşina isimler olduğu, ancak heyette, İhvan'ın karar verici ekibinden üyelerin olmadığı da ABD basınına yansıyan bilgiler arasında...

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?