banner15

'Müslüman terörist' diye 10 yıl işkence ettiler

'Müslüman terörist' damgası yüzünden 10 yıl işkence gördü

'Müslüman terörist' diye 10 yıl işkence ettiler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD istihbarat kurumu CIA tarafından, ‘Müslüman terörist’ iddiasıyla, İsveç’ten attırılan ve ülkesi Mısır’da 10 yıl hapis yatan, suçsuzluğu ortaya çıktıktan sonra da bütün hakları iade edilen Ahmed Agiza ilk defa konuştu.

İsveç devlet televizyonu SVT’ye konuşan Agiza, 10 yıl boyunca sistematik olarak işkence gördüğünü iddia etti. “Ben ne Müslüman teröristim, nede normal teröristim” diye kendini savunan Agiza, “En çok zoruma giden ailemden ve çocuklarımdan uzun yıllar ayrı kalmam.” dedi.

Birçok organının işkence sebebiyle iflas ettiğini söyleyen Agiza, “Yürümekte ve ayakta durmakta zorluk çekiyorum. Doktorlar işkenceden dolayı belden aşağı kısmının felç olduğunu söylüyor. 10 yıl boyunca bana sistematik olarak işkence yaptılar. Vücuduma elektrik verdiler. Değişik işkence aletlerini vücudumda kullandılar. İşkenceden sonra bir doktor geliyor, hayatta kalıp kalmadığımı kontrol ediyor, daha sonrada baygın vaziyette hücreme götürüyorlardı.” diye konuştu.

İsveç’e zarara verecek hiçbir illegal işlerin içerisinde bulunmadığını belirten Agiza, “2001 yılında, Stockholm’de gizli işler çeviren CIA ajanlarına suçsuz bir şekilde teslim edildim. CIA ajanları tarafından uçakta sorgulanarak, Mısır hükümetine iade edildim. CIA baskısıyla en değerli 10 yılımı ailemden uzak, işkence altında hapishanede geçirdim. Suçsuz olduğum ortaya çıktı. Şimdi de sağlığımdan oldum. Doktorlar birçok organımın tedavi edilemez şekilde işlevini yitirdiğini söylüyor. Bir de ailem ve bensiz büyüyen 6 çocuğumun çektiği sıkıntıları ve tramvayı eklersek, çalınmış yıllarımızın faturasını kim ödeyecek?” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 09:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35