banner39

Myanmar'daki Müslümanlara yönelik şiddet protesto edildi

Myanmar’da Müslümanları hedef alan şiddet olaylarına dikkat çekmek için Myanmar'ın Washington Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Amerika 28.02.2014, 00:42 28.02.2014, 00:42
Myanmar'daki Müslümanlara yönelik şiddet protesto edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Myanmar’da Müslümanları hedef alan şiddet olaylarına dikkat çekmek için ABD’nin başkenti Washington’da Myanmar Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Burma için ABD Kampanyası, Myanmar Müslümanları İnsan Hakları Hareketi, Rohingyalı Amerikalılar ve Burma Amerikan Dostluk Derneği’nin organizasyonuyla Myanmar’ın Washington Büyükelçiliği önünde sabah saatlerinde toplanan yaklaşık 30 kişilik grup, ellerinde “Burma’da Müslümanları öldürmeye son verin”, “Burma’daki soykırımı durdurun”, “Arakan’da toplama kampına hayır”, “Rohingyalılara saygılı ve onurluca davranın” şeklinde dövizler taşıdı. Grup “Rohingya’yı öldürmeyi şimdi durdurun”, “BM, Rohingya’da olanlara sessiz kalma” şeklinde sloganlar atarken polis, elçilik binası önünde güvenlik önlemi aldı.

Myanmar Müslümanları İnsan Hakları Hareketi üyesi Yusuf İkbal, Arakan’da yaşayan Rohingya Müslümanlarının maruz kaldığı şiddete ve tecavüz olaylarına son verilmesi çağrısında bulundu. İkbal, “Arakan’da Müslümanlara yönelik şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Müslümanların geleceği Myanmar hükümetinin ellerinde yok oluyor. Onlar fiili şekilde Rohingya Müslümanlarına yönelik soykırım gerçekleştiriyor. Her geçen gün birçok insan öldürülürken, Myanmar hükümeti hala hiçbir sivilin öldürülmediğini söylüyor. Onlar bilerek uluslararası ve bağımsız medya kuruluşlarının ülke içine girerek gerçekleri yazmasına müsaade etmiyor. Biz, uluslararası toplumun bir an önce bir araya gelerek Myanmar hükümetinin yaptıklarına sessiz kalmamasını istiyoruz” diye konuştu.

Ülkede binlerce kişinin toplama kamplarında bulundurulduğu bilgisini veren İkbal, uluslararası yardımların gelmediğine, kamplarda insanlık dramının yaşandığına vurgu yaptı. İkbal, “İnsanlar her geçen gün birer birer ölüyor. 10 binden fazla insanın öldürüldüğüne dair raporlar var. Öğrencilerin okullarda eğitimlerine devam etmelerine izin verilmiyor. Rohingyalı Müslümanların sağlık sisteminden faydalanmasını istemiyorlar. Onlar insanların toplama kamplarında ölmelerini istiyorlar. Bu bir insanlık suçu” açıklamasında bulundu.

Gösterinin ardından grup, elçilik önünden olaysız şekilde dağıldı.

 

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?