banner15

NASA fotoğraflarıyla Kaliforniya yangını

Kaliforniya, alevler nedeniyle tarihinin en büyük yangın felaketiyle mücadele ediyor. Diğer yandan NASA tarafından yangının büyüklüğünü göstermek adına uzaydan çekilen görüntüler dünyayla paylaşıldı. Kaliforniya'da geçen hafta çıkan yangın henüz kontrol altına alınamadı.

NASA fotoğraflarıyla Kaliforniya yangını

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mendocino Milli Ormanı sınırı ve Lake ile Colusa bölgeleri arasındaki sınır bölgesi boyunca etkili olan alevler bin 148 kilometrekareden fazla ormanlık alan ve çayırın yanmasına yol açtı.
Hava sıcaklıklarının ilerleyen günlerde 43 dereceye kadar çıkmasının beklendiği eyalette 16 farklı bölgede etkili olan yangınların daha fazla büyümesinden endişe duyuluyor.
Kaliforniya'da yangınla mücadele çalışmalarına 14 binden fazla itfaiyeci katılıyor. 

Yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 7'ye yükseldi.

Ayrıca, geçen haftadan bu yana binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

Trump eyalet yetkililerini ve itfaiyecileri suçladı.

ABD Başkanı Donald Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yangınların büyümesinden eyalet yetkililerini ve itfaiyecileri sorumlu tuttu.

Trump, yangınların "eyaletin kötü çevre politikaları yüzünden büyüdüğünü" ve "suyun gerektiği gibi kullanılmayarak Pasifik Okyanusu'na yönlendirilmesi nedeniyle daha da kötü bir hal aldığını" savundu.

Eyalet yetkilileri ve yangın söndürme uzmanları ise Trump'a cevap vermekte gecikmedi ve "yangınları söndürmek için yeterli suyun bulunduğunu", ayrıca "şiddetli ve yıkıcı yangınlara iklim değişikliğinin neden olduğunu" ifade etti.

NASA UZAYDAN GÖRÜNTÜLEDİ

Diğer yandan NASA, yerden binlerce metre yükseklikte dev yangının görüntülerini Instagram hesabı üzerinden yayınladı. Yangının büyüklüğü ve dehşeti uzaydan dahi çok rahat bir şekilde görülebiliyor.


 

YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48