banner39

NATO Genel Sekreteri Trump'a arka çıktı!

Seçim kampanyası boyunca NATO'ya mesafeli duran, hatta zaman zaman sert sözlerle eleştiren ABD'nin yeni başkanı Trump'a NATO Genel Sekreteri'nden destek geldi. Stoltenberg, Trump'ın Avrupa eleştirilerine katıldığını söyledi

Amerika 10.11.2016, 15:11 10.11.2016, 16:26
NATO Genel Sekreteri Trump'a arka çıktı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD başkanlık seçimlerini değerlendiren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Donald Trump’ın seçim kampanyasında söylediklerine atıfta bulunarak ‘‘Trump ve diğer ABD’li liderler uzun zamandır Avrupa ülkelerinin ortak savunma harcamalarına az para harcadıklarını söylüyorlar. Bu konuda tümüyle haklılar. Bu nedenle Avrupa’nın savunmaya daha fazla yatırım yaparak güvenlik konusunda sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir’’ dedi.

Norveç televizyon kanalı NRK’nın sorularını yanıtlayan Nato Genel Sekreteri güçlü bir Avrupa savunma sisteminin NATO’ya alternatif olmadığını, aksine NATO’nun ve Transatlantik savunma işbirliğinin güçlenmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Trump ile birlikte çalışacaklarının altını çizen Stoltenbeg ‘‘NATO 28 demokrasinin ittifakıdır. Kararı veren seçmenlerdir ve bu demokratik sürece saygı gösterilmesi önemlidir. ABD Başkanı’nı her zaman NATO’ya bekleriz. ABD gelecekte de güçlü bir NATO’nun garantisidir’’ dedi. 

TRUMP, NATO'YA MESAFELİ

Trump, seçim kampanyasında NATO'ya eleştirel yaklaştı ve neden hep Amerika'nın liderlik rolü üstlenmek zorunda kaldığı sorusunu sordu. Trump, New York Times ile yaptığı bir söyleşide, bazı NATO üyelerinin ödemelerini yapmadığını da dile getirirken, 'ABD'nin bu görevini yerine getirip getirmeyeceği' sorusuna ise "Onlar da bize karşı sorumluluklarını yerine getirirlerse, evet" şeklinde cevap vermişti.

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?