banner39

NATO Komutanı: Gerekirse Rusya'ya saldırırız

ABD Avrupa Komutanlığı Komutanı, Rusya'nın ABD için uzun dönemli tehdit olduğunu gerekirse Rusya ile savaşacaklarını söyledi

Amerika 25.02.2016, 23:15 25.02.2016, 23:19
NATO Komutanı: Gerekirse Rusya'ya saldırırız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ordusunun Avrupa’daki komutanı General Philip Breedlove, Rusya’nın ABD için uzun dönemli bir tehdit oluşturduğunu, gerekirse Rusya ile “savaşıp kazanacaklarını” söyledi.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan ABD Avrupa Komutanlığı (EUCOM) Komutanı General Breedlove, Rusya’nın son yıllarda yeniden agresif tutum aldığını belirtti.

Bu nedenle ABD ordusunun Avrupa’da yeniden yapılanması gerektiğini kaydeden Breedlove, Rusya’nın özelikle Avrupa’daki coğrafi avantajı, gelişmiş denizaltıları ve silah sistemleri ile ABD’ye Avrupa’da “alan savunması” yaptırdığını ifade etti.

Breedlove, “Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla çalışarak şu anda Rusya’ya karşı caydırıcılık sergiliyoruz. Ayrıca gerekirse savaşıp kazanmaya hazırlanıyoruz. Bu ispat edilmiş hazırlığımız, caydırıcı mesajımızın esas parçasını oluşturuyor” dedi.

Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi bir askeri duruş sergilenmesine ihtiyaç öngörmediğini kaydeden Breedlove, Rusya’nın ortak olarak görülmesi için artık çaba gösterilmemesi gerektiğini belirtti.

Breedlove, “Rusya hasım olmayı seçti ve ABD’ye uzun dönemli varlıksal bir tehdit oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Bu yıl emekliye ayrılacak olan Amerikalı komutan, Avrupa’daki asker ve askeri malzeme miktarının artırılmasını öngören 3,4 milyar dolarlık Pentagon planının gelecek yıllarda devam ettirilmesini istedi.

NATO PERSPEKTİFİNDEN TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Aynı zamanda NATO Müttefik Kuvvetler Komutanı da olan Breedlove, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Mac Thornberry'nin "NATO perspektifinden Türkiye ile ilişkilerimiz nasıl?" sorusu üzerine "Askeri bakımdan güçlü bir ilişkimiz var" dedi.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile "inanılmaz bir işbirliği ve kişisel ilişki içinde" olduğunu belirten Breedlove, şunları söyledi:

"Türkiye, bildiğiniz gibi çok zorlu bir coğrafyada bulunuyor. Güneylerinde oldukça kötü bir iç savaş var. Kuzeyde Karadeniz'in kuzeyi yeniden Rusya'nın kalesi haline geldi. Türkiye'nin etrafında zor sorunlar var. Ama şu konuda sizi temin edebilirim. Müttefikimiz Türkiye ile askeri anlamda güçlü ve süregiden bir ilişkimiz bulunuyor."

banner53
Yorumlar (1)
süleyman sönmez 5 yıl önce
Sakın öyle yapmayın rusya faturayı bize keser......
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?